Uluslararası sempozyumda Siverek'in tarihi konuşuldu

‘Uluslararası Siverek Sempozyumu’ ikinci gününde sunumlarla devam etti ve akademisyenlerce tarihte Siverek ekonomik, toplumsal ve sosyolojik açıdan ele alındı....

SİVEREK- Uluslararası Siverek Sempozyumu devam ediyor

Siverek Belediyesi ve Siverek Kaymakamlığınca organize edilen ‘Uluslararası Siverek Sempozyumu’ ikinci gününde sunumlarla devam etti. Siverek Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yoğun katılımla devam eden sempozyumun ikinci gününde akademisyenler, bildirilerini katılımcılarla paylaştı. 3 salonda 5 oturumun yapıldığı sempozyumda, akademisyenlerce Siverek tarihi ele alınarak günümüzde elde edilen veriler ışığında değerlendirme yapıldı. Tarihte Siverek ekonomik, toplumsal ve sosyolojik açıdan ele alındığı oturumlarda yaklaşık 50 akademisyen, elde ettiği bilgi ve belgeyi salonu dolduran vatandaşlara aktardı.

Sempozyumda emeği geçenlere teşekkür eden katılımcılardan Salih Altunpak, çok değerli bilgiler edindiklerini söyledi.

Özellikle Topkapı Sarayı arşivlerinden elde 1200-1500 yılları arasındaki belgelerin ilgisini çektiğini dile getiren Altunpak, “Değerli hocamızın anlatımı bizleri o tarihlere götürdü. Bu sayede Siverek’in söz konusu tarihler arasında yine bugün gibi ticaret rotasında yer aldığını öğrendik. Akademik verilerin sunulması muazzamdı. Sempozyumda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

BİHA


07 May 2022 - 22:22 Şanliurfa- Asayiş