Şanlıurfa'da Suriyeli sığınmacı sayısı resmi 430 bin

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre Şanlıurfa, 430 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaparak ülke genelinde ilk dörtte yer alıyor. Her ne kadar resmi rakamlar 430 bin olsa da Şanlıurfa’da gayriresmi olarak çok daha fazla Suriyeli sığınmacı old...

ŞANLIURFA - Suriye’de 2011 yılında başlayan ve on birinci yılını dolduran iç savaş nedeniyle 500 binden fazla insan hayatını kaybetti. Yakınlarıyla birlikte evlerini ve topraklarını kaybeden milyonlarca insan ise savaş alanına dönen ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. İç savaşın ardından Türkiye’ye de binlerce sığınmacı akın etti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göreTürkiye, dünyada en fazla Suriyeli sığınmacıyı barındıran ülke. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre ise ülkede 3 milyon 762 bin 686 Suriyeli bulunuyor.


Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 2011 yılından bu yana misafir edilen Suriyeli sığınmacıların illere göre dağılımını açıkladı. Nisan ayı sonundaki güncel verilere göre Şanlıurfa, Türkiye’de en fazla Suriyeli sığınmacının yaşadığı iller arasında yer alıyor. Geçici koruma kapsamındaki en fazla Suriyeli 542 bin 606 ile İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’u 462 bin 897 ile Gaziantep, 433 bin 124 ile Hatay izledi.


ŞANLIURFA 4. SIRADA


Resmi rakamlara göre Şanlıurfa’da yer alan Suriyeli sayısı 430 bin 3. Her ne kadar resmi rakamlar 430 bin 3 olsa da kentte gayriresmi olarak 600 bin Suriyeli sığınmacı olduğu tahmin ediliyor. Merkez ilçelerden Eyyübiye ile Suriye sınırına yakın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinde Suriyeli yoğunluğu yaşanırken, sığınmacıların bazı bölgelerde gettolaştığı da ifade ediliyor.

BİHA


09 May 2022 - 11:50 Şanliurfa- Asayiş