Urfalı çiftçilere ‘biçerdöver’ uyarısı!

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden biçerdöver sahiplerinin, hasat öncesinde ve hasat sırasında uyması gereken hususlarla ilgili bir açıklama yapıldı....

ŞANLIURFA- İl Tarımve Orman Müdürlüğünden, Şanlıurfalıçiftçilere uyarı geldi. Müdürlükten yapılan açıklamada, hububat ve diğer ürünlerinbiçerdöverlerlehasatedilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlenmesi için tarla kontrollerinin yapılacağı ifade edildi.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılı hasat döneminde deŞanlıurfaİl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından görevlendirilenteknik personeller tarafından yapılacak olan tarla kontrolleri öncesinde, biçerdöver sahipleri ve üreticilerin uyması gereken kurallar ise şu şekilde sıralandı:

“Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir.

Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır.

Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.

Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecektir.

Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.

Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasadasonverilecektir.

Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır.

Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.

Biçerdöverlerinçalışmahızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir.

Kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir.

Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır.

Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir”.

BİHA


10 May 2022 - 10:47 Şanliurfa- Asayiş