Konut piyasası raporu: Fiyatlar Şanlıurfa’da uçtu

TÜGEM ve Yeni Nesil Gayrimenkul Değerleme ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksa.com iş birliği ile hazırlanan “İkinci El Konut Piyasası Raporu”na göre ülke genelinde konut fiyatlarında yüzde 127 artış yaşandı. Peki Şanlıurfa’daki artış ne kadar oldu?...

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Yeni Nesil Gayrimenkul Değerleme ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksa.com iş birliği ile hazırlanan 2022 yılı 1. çeyreğine ilişkin “İkinci El Konut Piyasası Raporu” açıklandı.

Yayımlanan raporda ikinci el konut piyasasında artış görülürken,konut fiyatlarında yaşanan artış da dikkati çekti.

YILLIK YÜZDE 127 ARTIŞ

Rapor, 2022 yılı 1. çeyrek sonu itibarıyla Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık yüzde 127 artış yaşandığına işaret etti. İlk çeyrek itibarıyla Türkiye’de ortalama konutmetrekare satış fiyatı 7 bin 395 TL, ortalama amortisman süresi 19 yıl, ortalama pazarlama süresi 63 gün olurken, değer artışının en yüksek olan illerMersin, AydınveAntalyaoldu.

İKİNCİ EL SATIŞ TOPLAM SATIŞIN YÜZDE 70'İ

İkinci el konut satışı toplam satışlarınyüzde 70’ini, kredili konut satışları iseyüzde 21’inioluşturdu.

Birinci çeyrekte 225 bin 626 adet ikinci el konut satışı gerçekleşti. İkinci el konut satışı toplam konut satışlarının yüzde 70’ini oluşturdu.

ŞANLIURFA’DA ARTIŞ NE KADAR OLDU?

Şanlıurfa’da konut fiyatları yılın ilk çeyreğinde ciddi oranda arttı. Rapora göre Şanlıurfa, İstanbul, Antalya, Mersin, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır’ın ardından konut fiyatlarında en çok artışın yaşandığı il oldu.

5 bin 498 adetle 1. çeyrekteki konut satışlarının yüzde 2’sinin gerçekleştiği Şanlıurfa’da konut fiyatları 1 yılda yüzde 130 artış gösterdi. Kentte ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 565 TL oldu. Ortalama konut satışı fiyatı 776 bin 50 TL olurken, amortisman süresi 26 yıl oldu. Şanlıurfa’da 8 bin 744 adet konut stoku bulunuyor.

BİHA


10 May 2022 - 16:05 Şanliurfa- Asayiş