Şanlıurfa son 5 kentin arasında yer alıyor!

İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa, Cumhuriyet’in 100. yılında “İslam Dünyası Turizm Başkenti” payesini almak istiyor. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın haziran ayında gerçekleştireceği uluslararası toplantıyla belirlenecek ‘turizm başkenti’ seçiminde Şanlıurfa, son 5 şehir arasında yer al...

İnanç tarihinin en eski şehirlerden olan ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa, 57 İslam ülkesinin üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)Turizm Kenti başvurusu için Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından hazırlanan adaylık dosyası, Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nce Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na iletildi.

Şanlıurfa Bakanlıkça Türkiye’nin adayı olarak belirlenmiş olmasına rağmen salgın sürecinde ‘turizm başkenti’ seçiminin 2021 ve 2022 yılları için belirlenmemesi sebebiyle başvuru süreci kesintiye uğramıştı.

SON 5 KENTİN ARASINDA

Türkiye’nin ‘turizm başkenti’ adayı olan Şanlıurfa gerçekleştirilen son toplantıda ön elemeyi geçerek 5 kent arasında yer almaya hak kazandı.

Haziran ayının son haftasında Bakü’de İİT’nin turizm bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan uluslararası toplantıda 2023 ve 2024 yılları için iki şehrin ‘turizm başkenti’ seçimi yapılacak.

İslam tarihi ve kültürü açısından zengin bir birikime sahip olan Şanlıurfa’nın Cumhuriyet’in 100. yılında “İslam Dünyası Turizm Başkenti” payesini alması bekleniyor.

Şanlıurfa’nın İslam Dünyası Turizm Başkenti olması durumunda 2 milyarı aşkın nüfusa sahip İslam ülkelerinden daha fazla misafir gelmesi sağlanacak. Ayrıca Şanlıurfa’nın uluslararası alanda bilinirliği de arttıracak.

''Peygamberlerin atası'' kabul edilen Hazreti İbrahim'in doğduğu, Hazreti Eyyüp, Hazreti Elyasa ve Hazreti Şuayb peygamberlerin yaşadığı rivayet edilen Şanlıurfa, dünya inanç turizminde Mekke, Medine ve Kudüs şehirlerinden sonra geliyor.

BİHA20 May 2022 - 13:24 Şanliurfa- Asayiş