Kira fiyatlarına düzenleme! 3 bakanlık devrede

Kiralardaki son dönemlerdeki fahiş artışların ardından hem kiracıları hem de ev sahiplerini koruyan düzenleme için harekete geçildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artışları konusunda düzenleme için çalışma başlattı....

Son zamanlarda kiralardaki artışların ardından ev sahiplerinin düşük kira ödeyen kiracılarını evden çıkmaya zorlayarak konutlarını yüksek bedelden kiraya verdikleri tespit edildi. Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında bu çalışmayı doğrulayarak, “Bizim, Borçlar Kanunu'nda önemli hükümler var. Bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Önemli olan burada yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor” dedi.

Bakan Bozdağ, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Maliye Bakanı'yla ile beraber bir çalışma yapıyor. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz” ifadesini kullandı.

Henüz çalışmanın bitmediğini, üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Bozdağ, “Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukuku hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz” diye konuştu.

BİHA


23 May 2022 - 11:42 Şanliurfa- Asayiş