Türk tribün tarihinde transfer olan ilk amigo

Dilinde beste, elinde bayrak, sahaya arkasını dönmüş avazı çıkana kadar taraftara marş söyleterek coşturanlardır amigolar… Takımlarının itici gücü olan amigolar, öncülük ettikleri tezahüratlarla oyuncuları ateşler. Tribünlerin gizli kahramanlarından biri de şüphesiz Şanlıurfaspor’un, Türk tribün tar...

Türkiye’de spor denilince akla ilk futbol gelir. Futbolun da bir parçası şüphesiz taraftarlar. Gönül verdikleri takımları için stadları tıklım tıklım dolduran taraftarlar tezahüratlarıyla takımlarını ateşliyor. Tezahüratların yapılmasında taraftarlara öncülük edenlerse amigolar.

Takımlarla taraftarlar arasındaki etkileşimi sağlayan amigolar, 1960’lı yıllardaortaya çıktı. Akıllarına kazıdıkları birbirinden güzel besteleriyle, manileriyle tribünlerin statları inletmesini sağlayan amigolarınkendilerine özgü tribün şovları da o yıllarda görülmeye değerdi. Hatta öyle ki neredeyse birçok maç,amigosu olan taraftarlarıngölgesinde ezilmişti. Bu amigolar sadeceİstanbultakımlarında değil Anadolu takımlarında da bulunuyordu.

Onlardan biri de şüphesiz Şanlıurfaspor’un efsane tribün liderlerinden Amigo Mame lakaplı Mahmut Duygun.

Amigo Mame, maçlarda yaptığı küfürsüz, birbirinden güzel bestelerive manileriyle sarı yeşilli takımı adeta maç boyunca coşturuyordu. 1976 yılında Şanlıurfaspor’un 3. ligden 2. lige çıkmasında büyük rol oynayan isimlerin arasındaydı Amigo Mame.

Kısa sürede sarı yeşilli renklere gönül veren herkesin sevdiği bir isim haline gelen Amigo Mame, maçlarda yaptığı coşkulu beste ve tezahüratlarla sadece kendi takımındaki taraftarlarını değil rakip taraftarları, oyuncuları hatta yöneticileri bile büyülemişti. Takım oyununa katsını yadsınamayan Amigo Mame, 1980-1981 sezonunda 2. Futbol Ligi C Grubu’nda Diyarbakırspor’a amigo olarak transfer oldu. Amigo Mame, başka bir takıma transfer olan ilk amigo olarak tarihe geçti. O tarihten itibaren Amigo Mame, Diyarbakırspor’u ateşlemek için takımın tribününde ‘gırtlak patlattı’.

TATLISES’İN FİLMLERİNDE ROL ALDI

Amigo Mahmut Duygun, sadece tribünlerde boy göstermedi. Urfalı ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses ile yakın dostluğu bulunan Amigo Mame, Tatlıses'in bazı filmlerinde de rol aldı, televizyon programlarına katıldı.

Şanlıurfaspor taraftarlarının unutamadığı isimler arasında yer alan Amigo Mame’ye maniler bile yazıldı.

Sarı yeşilli takımı emeğini hiçbir Urfalının kolay kolay unutmayacağı Amigo Mame, 14 Şubat 2013’te İstanbul’da hayatını kaybetti.

Amigo Mame’nin mezarı Urfa’da Bediiüzaman Aile Mezarlığında bulunuyor.

BİHA


24 May 2022 - 17:11 Şanliurfa- Asayiş