Bekir Urfalı yazdı... Eskiden Urfa'da taziye adabı

Şanlıurfalı Şair "Eskiden" başlıklı yazısında kentte sosyal yaşamda yaşananları yazdı. Taziye adabına dair yazdıklarının dikkat çeken önemli notlar içerdiği görüldü....

ŞANLIURFA- Şanlıurfalı şair Bekir Urfalı kentin eski yaşamını, sosyal yaşam içindeki davranış şekillerini konu alan bir yazı kaleme aldı.

"Eskiden" başlıklı yazısında esnaf-müşteri ilişkisi ve taziye adabına dair anekdotların bulunduğu yazıda değişim gözler önüne serildi.

İlgili yazıdan taziye adabı ile ilgili bölümde yer alan ifadeler şöyle:

"Eskiden cenazesi olanın taziyesine gidilir, ölenin yakınlarının acısı paylaşılırdı. Hatır sayıp geldikleri için de gelenlere mırra ikram edilirdi. Kahveye gitmiş gibi hemen önüne çay koyulmaz, çayını karıştıranların kaşık sesleri ve muhabbetleri okunan fatihaları bastırmazdı. Aşır okuyan da eline mikrofon alıp sahneye çıkmış gibi şov yapmazdı. Öğlen vaktinde, yemek saatinde taziyeye gidilmezdi. Cenaze sahiplerinin dinlenmelerine, yemek yemelerine, namaz kılmalarına fırsat verilirdi. Cenaze sahipleri için dostları yamak yapar; düğün yemeğini andıran kebaplar, tatlılar gibi davet havası veren şeyler yapmaz, cenaze sahibini mahcup etmez, görgüsüzlük yapılmazdı…

Eskiden, her şeyi enine-boyuna düşünen, yapacağı işi tartıp-ölçüp öyle yapan, sözünü düşünüp söyleyen halden anlayan, sevip-sayan, sınırlarını bilen, başkasının hukukunu gözeten, toplumda yalnız kendisinin yaşamadığını bilen güzel insanlar yaşardı bu şehirde..."

BİHA


25 May 2022 - 22:37 Şanliurfa- Asayiş