Üniversitenin kirlilik itirafı

Harran Üniversitesi’nin, stadyumda düzenlediği mezuniyet töreninde, gelecek kişi sayısını hesaplayamayıp, fazladan gelenleri stat yöneticilerin ikazına rağmen, tadilat halindeki stadın kirli kısmına yönlendirmesi pes dedirtti....

ŞANLIURFA- HarranÜniversitesi’nin (HRÜ) 2021-2022 yılı 11 Nisan Stadyumu’nda düzenlenen mezuniyet töreni skandal görüntülere sahne olmuştu.

11 Nisan Stadyumu’nda gerçekleştirilen törende çocuklarını, yakınlarını izlemek isteyen aileler kirli ve oturulamaz halde bulunan tribüne yönlendirildi. Binlerce kişinin çıktığı tribünlerdeki koltukların ise kuş pislikleri ile dolu olduğu görüldü. Aileler, töreni ayakta izlemek zorunda kalmıştı.

Yerel ve sosyal medyada gelen tepkiler sonrası, stat yöneticisi Abdullah Canbeyli sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Canbeyli’nin yaptığı açıklama da, Harran Üniversitesi yönetiminin kuş pislikleri ile dolu, oturulamaz halde bulunan tribüne konukları bile isteye yönlendirmesinin anlaşılması tepkilerin daha da artmasına neden oldu.

Canbeyli’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“27.05.2022 Cuma günü Harran üniversitesi tarafından 11 Nisan Stadında organize edilen “Mezuniyet töreni “ etkinliğinde koltukların kirli olduğu sosyal medyada yer almıştır.

Olayın özü şudur: Saha tahsisi yapılırken Harran Üniversitesi heyeti protokol dahil olmak üzere sağı ve solunda bulunan 10000 kapasiteye sahip tribünler yeterli diyerek saha içerisinde 4000 öğrenci, tribünlerde ise yaklaşık 7 ya da 8 bin seyirci bulunacağını varsayımla 10000 kapasiteli tribünün yeterli olacağını beyan etmiştir.

Ölü sezon olması hasabiyle stat bakımda olmasına rağmen talep edilen tribünlerin temizlik ve bakımı yapılmak suretiyle seyirciye açılmıştır.

Ancak etkinlik saati geldiğinde tribünlere sığmayan halkı mağdur etmemek için güney kale arkası tribünleri yetkililerle görüşülerek kirli olmasına rağmen açılmıştır. Kamuoyuna duyurulur.”


28 May 2022 - 19:13 Şanliurfa- Asayiş