Şanlıurfa YKS'de başarı sıralamasında sonlarda

Ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavı sistemi olan YKS’de 2021’de illerin başarı sıralaması belli oldu. Verilere göre başarı sırası ortalaması en yüksek il Ankara oldu. Peki Şanlıurfa listede kaçıncı sırada yer aldı?...

Yükseköğretim Kurumları Sınavı kısa adıyla YKS üniversite hayallerini gerçekleştirmek isteyen lise mezunu adayların girmek zorunda oldukları sınav.

YKS sınavı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlandı.

Her yıl binlerce lise mezunun ter döktüğü sınavda, 2021 yılında başarı sırası ortalaması en yüksek il Ankara olarak belirlendi.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yayımlanan "Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği" raporuna göre, başkent Ankara’yı Eskişehir, Kırşehir, Denizli ve Bursa izledi.

Ankara’da sınava giren adayların ortalaması 520 bin 637 olarak kayıtlara geçti.

URFA YİNE SONLARDA

Sınava giren adaylar üzerinden illerin başarı sırası ortalamalarına göre dağılımda Şanlıurfa yine son sıralarda yer aldı. Şanlıurfa’da sınava giren adayların ortalaması 583 bin 604 olarak hesaplandı. Bu rakamla Şanlıurfa listede 73. sırada yer aldı.

Şırnak, Ardahan, Artvin ve Hakkari'nin ise en düşük ortalamaya sahip iller olduğu hesaplandı.

En yüksek ve en düşük başarı sırasına sahip iller arasında 100 bin sıralama farkı hesaplandı.

BİHA


29 May 2022 - 12:15 Şanliurfa- Asayiş