Urfalı öğrencilerin üniversite için tercihi il dışı

Şanlıurfa’da 2021 yılında YKS sınavına giren öğrencilerin üniversite okumak için şehir tercihi il dışı oldu. Yaklaşık 10 bin öğrenci Şanlıurfa dışındaki şehirlerde lisans programlarına yerleşti. Urfa’da üniversite eğitimi almayı seçen Urfalı öğrenci sayısıyla yaklaşık 3 bin....

Şanlıurfa’da 2021 yılında YKS sınavına giren öğrencilerin üniversite okumak için şehir tercihi il dışı oldu. Yaklaşık 10 bin öğrenci Şanlıurfa dışındaki şehirlerde lisans programlarına yerleşti. Urfa’da üniversite eğitimi almayı seçen Urfalı öğrenci sayısıyla yaklaşık 3 bin.

Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) 2021 yılı için Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı’na (YKS) başvurulardan bir yükseköğretim programına yerleşen 815 bin 365’inin ikamet ettikleri il ve yerleştirme verilerinin yer aldığı “Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği” isimli raporu yayımladı.

Rapora göre, Şanlıurfa’da ikamet eden, üniversiteyi kazanan toplam 12 bin 991 öğrencinin büyük bölümü şehir dışında bir üniversitede eğitim almayı seçti. Bu öğrencilerin sadece yüzde 22,6’sı Şanlıurfa’da üniversiteye gitmeyi tercih ederken, yüzde 77,4’ü ise diğer şehirlerde üniversite okumayı seçti.

Şanlıurfa’da ikamet edip bir üniversiteye yerleşenler ülke genelinde 81 ile dağıldı. Şanlıurfa’daki 12 bin 991 öğrencinin 2 bin 936’sı Şanlıurfa’da eğitimine devam etti. Şanlıurfa haricinde üniversite için en çok tercih edilen şehir İstanbul oldu. İstanbul’a bin 3 öğrenci giderken, ikinci sırada komşu Gaziantep bulunuyor. Şanlıurfa’dan Gaziantep’e geçen yıl 624 öğrenci üniversiteyi okumak için gitti.

Şanlıurfa’ya ise geçen yıl toplamda 67 farklı ilden öğrenciler üniversite eğitimi için geldi. Urfa’ya en çok Diyarbakır’dan üniversite öğrencisi geldi. 248 öğrencinin geldiği Diyarbakır’ı, 163 öğrenciyle Gaziantep izledi.

BİHA


29 May 2022 - 14:58 Şanliurfa- Asayiş