Bu kez ALO 170 çalışanları mağdur

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı ALO 170 çağrı merkezinde çalışanların, şirketlerinin ihaleyi kaybetmesiyle büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığı iddia edildi. İhaleyi kaybeden şirketin, aralarında Şanlıurfa’nın da yer aldığı 10 ildeki bin 500’den fazla çalışanın tazminat ve sosya...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı ALO 170 çağrı merkezinin Şanlıurfa’nın yanı sıra Sivas, Karaman, Trabzon, Zonguldak, Bayburt, Ankara, Elazığ, Muş ve Kütahya olmak üzere 10 ilde bin 500’den fazla çalışanı bulunuyor.

Çağrı merkezinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile ilgili konularda bilgi almak isteyen vatandaşlara hizmet veriliyor. İşverenleri tarafından mağdur edilen işçi ve çalışanları kanun çerçevesinde bilgilendiren ALO 170 çalışanları, Bakanlık adına şikayet oluşturarak mağdurlara yardımcı oluyor.

Ancak bu kez ALO 170 çalışanlarının mağdur olduğu ileri sürüldü.

İddiaların odağında ise ALO 170 çağrı merkezinin işlerini yürüten Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri Anonim Şirketi bulunuyor.

Mehmet Ünal’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri’nin genel müdür yardımcısının ise AK Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Teşkilat Başkanı Yardımcısı Hakan Arolun olduğu kaydedildi.

İHALEDE USULSÜZLÜK İDDİASI

Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri’nin, ALO 170 çalışanlarının hak ve alacaklarını ödememek, devletten yatırım teşvikleri alarak farklı firmalar adı altında usulsüzlük yaptığı ileri sürüldü. Çünkü şirketin, 01 Temmuz 2015’te Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Limited Şirketi, 01 Temmuz 2016’da Prizma Personel Destek Hizmetleri Limited Şirketi, 31 Mart 2021’de Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri Anonim Şirketi, 31 Mayıs 2021’de Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri Anonim Şirketi Peytem Sosyal Hizmetler olarak faaliyette bulunduğu kayıtlarda yer alıyor.

SON İHALEYİ KAYBETTİ

Yaklaşık 7 yıldır ALO 170’in ihalesini alan Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri A.Ş, geçtiğimiz aylarda yeniden yapılan ihaleyi kaybetti. Şirket, 30 Haziran’da Bakanlık ile olan sözleşmesi sona erdikten sonra çalışanların kıdem tazminatı ve ihbar tazminatını ödemedi.

Uğradıkları mağduriyet karşısında ALO 170 çalışanları ilgili bakanlığa defalarca bilgilendirmede bulundu ama bugüne kadar sonuç alamadı.

Şirketin, çalışanlarına tazminat ödememek için ve henüz süresi dolmadığı için mobbing uygulamaya başladığı ileri sürüldü. Şirketin, ALO 170’in işletilmesinin yeniden kendilerine geçeceğini iddia ederek, çalışanlarına tazminat ve sosyal haklarını istememesi, mahkeme yoluna başvurmaması yönünde baskı yaptığı iddia edildi.

Vatandaşlara hak ve alacakları için yardım eden, onlara yol gösterip yardımcı olan ALO 170 çalışanları bu kez trajikomik şekilde kendileri yardıma muhtaç hale geldi.

Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri A.Ş’nin ihaleyi kaybettikten sonra hem ALO 170 çalışanlarını mağdur ettiği hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın itibarını zedelediği ifade ediliyor.

BİHA04 Tem 2022 - 12:49 Şanliurfa- Asayiş