HDP'li Sürücü boğulma vakalarını TBMM'ye taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, kentte özellikle yaz dönemlerinde artan boğulma vakalarına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi....

Şanlıurfa, Türkiye’nin en sıcak illerinin başında yer alıyor. Haliyle serinlemek için girilen göl ve sulama kanallarında birçok boğulma vakası yaşanıyor.

Dün de Bozova ilçesine bağlı kırsal Yaslıca Mahallesinde 19 yaşındaki Murat Pelek, serinlemek için girdiği Atatürk Barajı gölünde boğularak yaşamını yitirdi. Yaz aylarında kentte artan boğulma vakalarını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Meclis’e taşıdı.

Soru önergesinde, Murat Pelek’in ölümünü hatırlatan Ayşe Sürücü, şu ifadeleri kullandı:

“Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde gereken yüzme tesisi veya Fırat’ta plaj düzenlemesi bulunmadığı için her sene birçok çocuk ve genç boğularak yaşamını yitiriyor veya ciddi boğulma tehlikeleri yaşanmaktadır. Bu konuda bir adım atılması elzemdir.
Bu Bağlamda;

1. Şanlıurfa’da son 10 yılda kaç kişi suda boğularak yaşamını yitirmiştir?

2. Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde toplamda kaç yüzme tesisi bulunmaktadır? Eğer varsa bu tesislerin kapasitesi kaç kişiliktir?

3. Boğulmalara ilişkin bir adım atacak mısınız?

4. Fırat kıyısı olan ilçelerde plaj düzenlemesi yapacak mısınız?

5. Konu hakkında kamuoyuna bir açıklamada bulunacak mısınız?”

BİHA


18 Tem 2022 - 14:05 Şanliurfa- Asayiş