Suruç katliamının 7. yıl dönümü

Suruç’ta 20 Temmuz 2015'te terör örgütü DEAŞ’ın bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybeden 33 kişi katliamın yıl dönümünde anılıyor....

20 Temmuz 2015'te, Kobani'nin yeniden inşasına yardım etmek amacıyla Suriye'ye gitmek üzere Türkiye'nin değişik kentlerinden gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyeleri Suruç'ta bulunan Amara Kültür Merkezi'nde toplandı. Suruç'ta toplanma nedenlerine ilişkin basın açıklaması yaparken, terör örgütü DEAŞ üyesi canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz kendini patlattı. Patlamada 33 kişi yaşamını yitirirken, 103 kişi yaralandı.

Suruç ilçesindeki katliamın 7. yıl dönümünde hayatını kaybedenler anılıyor.

Şanlıurfa Barosu da saldırının yıl dönümünde açıklama yaptı. Saldırıyla ilgili etkin bir soruşturma yapılamadığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“IŞİD'in barbarca yöntemlerle harabeye çevirdiği ve binlerce insanın hayatını kaybettiği Kobani'nin yeniden inşaasına katkıda bulunmak, çocuklara oyuncak ve yardım eşyası götürmek amacıyla Türkiye'nin çeşitli illerinden kentimize gelen 33 düş yolcusu 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç Amara Kültür Merkezinin bahçesinde basın açıklaması yaptığı sırada katledildi.

Bugüne kadar devam eden yargılama sürecinde; adaletin tecellisi için ortaya konulan tüm ısrarlara rağmen, etkili bir soruşturma yapılarak gerçek faillerin ortaya çıkarılması hiçbir zaman adli makamlar tarafından amaçlanmamıştır. Öyle ki, sanığın duruşma salonuna getirilerek sorgulanması, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun tanık olarak dinlenmesi gibi maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasına yönelik son derece önem arz eden talepler dahi her seferinde reddedilmiştir.

Sonuç olarak dosya hızlıca kapatılmaya çalışılmış, Ankara Gar katliamında ceza alan sanık hakkında bu katliamın da sorumlusu olarak ceza verilerek, firari sanıklar yönünden tefrik edilen dosyada yargılamanın devamına karar verilmiştir.

Bu katliamı tek bir kişinin gerçekleştiremeyeceği, planlı bir katliam olduğu ortadadır. Etkili ve etkin bir soruşturma yapılmadan bütün suçun bir meczubun üzerine bırakılmaya çalışılması, "gerekirse birkaç füze atarız, işi hallederiz" diyen anlayışın üzerine gidemeyen yargının ayıbından ibarettir. Suruç için adalet herkes için adalet demeye, davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Katliamda yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu saygıyla ve özlemle anıyoruz”.

BİHA


20 Tem 2022 - 10:35 Şanliurfa- Asayiş