Eğitim sendikası il başkanından ÖBA eleştirisi!

Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere özel olarak geliştirdiği mesleki gelişim platformu ÖBA’yı eleştirdi. Coşkun, “Videoların internetten dinleneceğine kitaba çevrilmesi daha iyi olurdu” dedi....

ŞANLIURFA – Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Öğretmenlik Meslek Yüksek Kanunu doğrultusunda öğretmenlik mesleğine yeni kariyer basamakları getirilmişti. Uzman öğretmen, başöğretmen gibi kariyer basamakları için çalışmalara başlayan bakanlık, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden uzman öğretmen eğitim programına 18 Temmuz itibarıyla başlamıştı. Ancak uzman öğretmenlik eğitimi için hazırlananÖBA platformu tepki çekti.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, öğretmenler için hazırlanan eğitim programında birçok problemin bulunduğunu söyledi.

Ajans Urfa’ya açıklamalarda bulunan Coşkun, ÖBA’daki zorunlu izlenmesi gereken derslerin kaldırılması gerektiğini kaydetti. Coşun, şunları söyledi:

“Uzmanlık ve başöğretmenlik şartlarından biri de ÖBA’da eğitim videoları izlemek. Bunlar verildiği süre kadar dinlenilmesi gerekiyor. Uzman öğretmenlik için 180 saat, başöğretmenlik için 240 saat bu videoları dinleyeceksiniz. Bakanlık bunu görecek, şartlardan biri bu. Bu eğitimi alacaksınız ki ondan sonrada sınava girme hakkını kazanacaksınız. Dolayısıyla bizim buradaki gayemiz öğretmenin eğitim başarısına yönelik, öğretmenin yenilenmesine, güncellenmesine veya pratik anlatıma yönelik bir çalışmalar hazırlanması. Öğretmenler de bunlardan faydalanmış olur. Bizim en önemli isteğimiz sınav şartlı kaldırılsın. 10 yıl öğretmenlik yapanlara uzman, 10 yıl uzman kalanlara ise başöğretmenlik hakkının sınavsız bir şekilde verilmesini istiyorduk. Ama bakanlık bunun sınavının olacağı belirtti, buna göre de planlanma yapılmış.”

“KİTABA ÇEVRİLMESİ DAHA İYİ OLURDU”

İbrahim Coşkun, hazırlanan videoların kitaba çevrilmesinin öğretmenler açısından daha iyi olacağını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pazartesiden itibaren bakanlık tarafından hazırlanan videolar tüm öğretmenler tarafından izlenip incelenecek. Özellikle bakanlık tarafından hazırlanan videolar internetten dinleneceğine kitaba çevrilmesi daha iyi olurdu. En azından izleme zorunluluğu kaldırılıp daha iyi bir çözüm üretilebilir.”

“ÖĞRETMENLİK UYGULAMAYLA OLAN BİR ŞEY”

ÖBA’nın daha pratik olması gerektiğini vurgulayan Coşkun, “Öğretmenlik mesleği kuru bilgiden ziyade uygulamayla olan bir şeydir. Zaten bu sınava alınacak öğretmenler en az 10 yıllık öğretmenler. Biz bunu daha pratik olmasını beklerdik. En azından bu dersle ilgili bir tekrar olabilirdi” ifadelerini kullandı.

BİHA


21 Tem 2022 - 19:49 Şanliurfa- Asayiş