YÖK'ten, 'öğrenci affı' ile ilgili açıklama!

YÖK, Devlet Memurları Kanunu ile Yükseköğretim Kanunu'na eklenen öğrenci affıyla ilgili yasal düzenlemenin usul ve esaslarını belirledi....

ŞANLIURFA- Yükseköğretim Kurulu’dan (YÖK) yapılan açıklamada, 5 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda "öğrenci affı" olarak adlandırılan 7417 sayılı Kanun'a ilişkin usul ve esasların belirlendiği kaydedildi.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, üniversiteleri tarafındanterör, kasten adam öldürme, işkence, cinsel saldırı,çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticaretisuçlarından mahkum olmalarıveyaFikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda belirlenen suçlar,terör örgütlerine ya da milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen oluşumlaramensubiyeti, sahte evrak kullanarak kayıt yaptırdıkları gerekçeleriyle ilişikleri kesilenler hariçdiğer kişiler,söz konusu aftan yararlanabilecek.

5 Temmuz 2022 tarihinden önce ilişiği kesilen öğrenciler,ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna,4 ayiçinde başvuruda bulunmaları halinde, 2022- 2023 eğitim ve öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.

BİHA


23 Tem 2022 - 11:00 Şanliurfa- Asayiş