Hilvan’da 5 aile tarlada bulunan kemikler için savcılığa başvurdu

Hilvan’da, tarlada taş temizliği yapılırken naylona sarılı halde insana ait olduğu değerlendirilen kafatası kemikler bulunmuştu. Urfa’da 5 aile bulunan kafatası ve kemiklerin, 19931994 yıllarında ortadan kaybolan ve faili meçhul cinayetlere kurban gittiği sanılan yakınlarına ait olabileceğini düşüne...

HİLVAN- Olay, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Tutumlu Mahallesi’nde 23 Temmuz günü meydana geldi.

İddiaya göre, iş makineleriyle tarladaki taşlar temizlenirken naylona sarılı insana ait olduğu değerlendirilen kafatası ve kemikler bulundu.

İhbar üzerine bölgeye giden ekipler, önlem alıp, alanda bir süre kazı yaptı. Kazılarda başka bir bulguya ulaşılamayınca, bulunan kafatası ve kemikler, kimlik tespiti için Adlı Tıp Kurumu’nun morguna gönderildi.
Yaşanan bu gelişme sonrası 1993 ve 1994 yıllarında ortadan kaybolan ve faili meçhul cinayete kurban gittiği düşünülen kişilerin ailelerini harekete geçirdi.

O dönem kent merkezi ile Siverek ve Hilvan’da kaybolan Ahmet Kalpar, Hüseyin Taşkaya, Şefik Geçgel, Faik Kevci ve Nazım Babaoğlu’nun aileleri, DNA testi yapılması için Hilvan Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Ailelerden alınan DNA örneklerinin, bulunan kemikler ile karşılaştırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği kaydedildi.

Buradaincelemeye alınan kemik örneklerinin öncelikle antropometrik ölçümle kimlik tespiti yapılıp, analizsonucunda ölüm nedenive zamanının inceleneceğive ardından başvuran kişilerden alınan kan örnekleri üzerinden DNA karşılaştırması yapılacağı belirtildi.

BİHA


28 Tem 2022 - 14:38 Şanliurfa- Asayiş