Kadınların ürettiği baykuş çantalara yurt dışından talep

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Topdağı Kadın Destek Merkezinde açılan kurslarda kadınların atık malzemelerden yaptığı “baykuş” çantalar yoğun talep görüyor. Şanlıurfalı kadınların hazırladığı 20 baykuş çantası Fransa’ya ihraç edildi....

Şanlıurfa’da kadın destek merkezlerinde kadınlar hem sanat öğreniyor hem de ekonomik olarak güçleniyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Topdağı Kadın Merkezinde açılan dikiş kursuna katılan kadınlar, atık malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması amacıyla topladıkları kumaşlardan “baykuş” çantalar üretti.

Kurs merkezinde kadınlara pratik dikiş eğitimi veriliyor. Kurslara katılan Şanlıurfalı kadınlar, terzilerden topladıkları atık kumaşları geri dönüşüme kazandırıyor. Sıfır Atık projesinin desteklendiği merkezde kadınlar topladıkları kumaşları temizledikten sonra kalıplar halinde kesiyor. Kalıplar halinde kesilen rengarenk kumaşlar daha sonra çanta haline getiriliyor. Kadınların imece usulü ile hazırladıkları ve farklı şekillerde süslerin hazırlandığı çantalar yurt dışına ihraç ediliyor.

Kadınların “baykuş” adını verdiği çantalara iç pazarda olduğu gibi yurtdışından da talep var.

Şanlıurfalı kadınlarla iletişime geçen Fransa’da yaşayan Nuray Akın kursiyerlerin hazırladıkları baykuş çantalarından 20 adet sipariş verdi. Kadınlar, çantaları kısa sürede tamamlayarak Fransa’ya gönderdi.

Hem sanat öğrenip hem aile bütçelerine katkı sunan kadınlar atık malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması adına aktif rol oynuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Topdağı Kadın Destek Merkezi’nde giyim eğitmeni Emine Yavuz, “Öğrencilerimizle birlikte geri dönüşümden çanta çalışmaları yapıyoruz. Atık kumaşlardan, annelerimizin, babaannelerimizin giymiş kumaş türlerinden baykuş çantaları yapıyoruz. Bizim bu baykuş çantalarımız çok tutuldu. Sosyal medya üzerinde çok beğeni aldı. Fransa’da Nuray Akın hanıma 20 adet çanta satışı yaptık. Öğrencilerimize çok güzel istihdam sağlandı. Perde satıcıları ve terzilere gidip atık kumaşları istiyoruz, onlarda atık kumaşları bize veriyor. O kumaşları bizim bayanlarımız ellerinde değerlendirerek güzel çalışmaları ortaya çıkarıyorlar. Burada yapılan her şey geri dönüşüm malzemelerinden yapılan çalışmalardır” ifadelerini kullandı.


17 Ağu 2022 - 14:43 Şanliurfa- Asayiş