Doğal taşlardan ürettiği aksesuarları Urfa’dan dünyaya satıyor

Son dönemde doğal taşlar yeniden trend haline geldi. Binlerce yıllık geçmişe sahip doğal taşlar, eski çağlardan beri iyileştirici özellikleri sayesinde tedavi amaçlı sıkça kullanılıyor....

ŞANLIURFA -Son yıllarda doğal taşlar yeniden trend haline geldi. Aksesuar olarak kullanılan taşlar bazı vatandaşlarca da şifa bulmak için kullanılıyor. Özellikle yurt dışından gelen turistler, hem görsellik hem de şifa verdiğine inandıkları doğal taşlara ilgi gösteriyor. Doğal taşlardan oluşturulan kolyeler, küpeler, bileklikler, yüzükler ve tesbihler her yaş grubundan insanların ilgisini çekiyor. Şanlıurfa’da da doğal taşlar Nihat Yıldırım’ın elinde sanata dönüşüyor.

Nihat Yıldırım, değişik renklerde bulunan kehribarı farklı aksesuar yapımında kullanılıyor. Katı halde kendisine gelen kehribarı işleyen taş ustası, kehribardan kolyeler, küpeler, bileklikler, yüzükler ve tesbihler yapıyor. Yıldırım, üstelik kehribardan yaptığı ürünlere Urfa’ya özgü olan değerleri de işliyor.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Bıçakçılar Mahallesinde bulunan tesbih atölyesinde, doğal taşlardan aksesuarlar yapıp satan Nihat Yıldırım, 32 yıldır yaptığı mesleğini BİHA’ya anlattı.

Atölyesinde, sıkma, katalin, çekoslovak, damla kehribar, pres kehribar, fil dişi, mors dişi gibi pek çok değerli taştan oluşan çeşitli aksesuarlar yapan Nihat Usta, yaptığıürünleri Türkiye ve dünyadaki meraklılarına satıyor.

YILDIRIM: HASTALIKLARA İYİ GELEN DOĞAL TAŞLAR

Yıldırım, doğal taşlardan yaptıkları ürünlerin hastalıklara iyi geldiği için rağbet gördüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Çocukluktan bu yana bu işi yapıyorum. Çıraklıktan bugünlere geldik. Önce gümüş yapmakla başladık. Sonra gümüşlerin içine doğal taşlar yerleştirdik. Bunlarla birlikte ürün çeşitliliğimizi arttırdık. Güzel dönüşler alınca da bu doğrultuda devam ettik. Hastalıklara iyi gelen doğal taşlar üzerinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Sadece ürünlerimizi takı olarak değil, hastalığı olup şifa bulmak isteyenler de talep ediyor. Kehribar taşı, astım, guatr ve migren gibi hastalıklara iyi geliyor. Bu özelliğinden dolayı gelen turistler ve vatandaşlar tarafından talep ediliyor. Taşlardan, bilezik, kolye, yüzük ve teşbih gibi ürünler yapıyoruz.”

“BİR ARABA YA DA EV PARASINA TESBİHLER VAR”

Ürünlerin taşların değerine göre fiyatlarının değiştiğini belirten Yıldırım, “Damla kehribar 40 milyon yılda oluşuyor. Değerli taşlar arasında yer alıyor. Biz de orijinal ve doğalını kullanıyoruz ürünlerimizde. Bu değerli taşlarla yapılan bileklikler yapıldığı taşın değerine göre değişse de 500-600 liradan başlıyor. Elimizdeki en değerli tesbihler ise 5 bin liradan başlıyor, 20 bin liraya kadar çıkıyor. Taşına göre değişiyor fiyatlar. Mesela bir araba ya da ev parasına tesbihler var” ifadelerini kullandı.

“ÜRÜNLERİMİZİ DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNE GÖNDERİYORUZ”

Yıldırım, müşterilerinin arasında şehre gelen turistlerin ön plana çıktığını kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yurt dışından Urfa’ya gelen yabancı turistler buraya gelip alışveriş yapıyor. Kendi yaptığımız takıları hem kendilerine alıyorlar hem de hediyelik olarak götürüyorlar. Yurt dışına yönelik yaptığımız çalışmalar var. Buradan dünyanın birçok ülkesine gönderiyoruz. İnternet üzerinden talep eden olursa 81 ile gönderiyoruz. Yaptığımız ürünler sadece biz de var. Kendi tasarımlarımızı kendimiz yapıyoruz. Ürünlerimizde özelikle Urfa’nın sembollerini de işliyoruz. Göbeklitepe olsun, Balıklıgöl olsun hepsini ürünlerimizde işliyoruz”.

MUSTAFA EKİNCİ – SİNAN ÖZDEMİR – ÖZEL HABER / BİHA


22 Ağu 2022 - 09:26 Şanliurfa- Asayiş