Urfa’da okullardaki tadilatlar ne aşamada?

Şanlıurfa’da, pandeminin etkisinin azalmasıyla geçen yıl yüz yüze yeniden başlanan eğitimde çok sayıda okulun tadilata alınarak öğrencilerin başka okullara kaydırılması hem öğrencileri hem de velileri mağdur etmişti. Peki, Urfa’daki okullardaki tadilatlar sona erdi mi?...

Haber albümü için resme tıklayın

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’da, pandeminin etkisini yitirmesiyle geçen yıl okullarda yüz yüze eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) aldığı tadilat kararının zamanlamasının yanlış olması nedeniyle sancılı başlamıştı. Eğitimin başlamasından kısa bir süre önce kent merkezinde ve ilçelerde birçok okulda başlayan kapsamlıtadilat, eğitimi çileye çevirmiş, bir okulda iki okulun öğrencilerinin eğitim görmesi hem velileri hem de öğrencileri mağdur etmişti.

Bu yıl ise öğrenci ve veliler aynı eziyeti çekmeyecek. Kent merkezinde binlerce öğrencinin bulunduğu Şanlıurfa’da, bakanlık tarafından tadilata alınan okullardaki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı öğrenildi. Şehir merkezindeki sadece bir iki okulda tadilatın sürdüğü belirtildi.

MemurSendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen)Şanlıurfaİl Başkanı İbrahim Coşkun, eğitim öğretim döneminin başlamasına çok az bir süre kala okulların her açıdan hazır olması gerektiğine dikkati çekti.

Ajans Urfa’ya açıklamalarda bulunan Coşkun, “Şanlıurfa’da bakıma alınan ya da miadını doldurup yıkılıp yeniden yapılacak okullarımız vardı bu süreçte. Haliyle bu okulların öğrencileri de en yakın başka okula taşındı. Ancak bu tadilattaki okulların birçoğu bitirildi. Sadeci bir veya ikisinin inşaatının devam ettiğini biliyoruz. O okullardaki öğrencilerin en yakın okula taşınma durumu hali hazırda devam edecek” dedi.

COŞKUN: HEDEF TÜM OKULLARIN NORMAL EĞİTİME GEÇMESİYDİ

Coşkun, Şanlıurfa’da öğrenci sayısının fazlalığından dolayı okulların birçoğunun sabahçı ve öğlenci diye ikili eğitime geçtiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halbuki (hedef) bakanlığın projesi ve yapılan çalışmalar sonucunda tüm okulların normal eğitime geçmesiydi ama maalesef Urfa’da hem bina yetersizliği hem okulların sayısının az olması hem de öğrenci sayısının fazla olması... Artık biliyorsunuz bu Suriyeli öğrencilerimiz de normal yerdeki öğrencilerimiz de entegrasyon içerisinde aynı okullarda eğitim öğretim, ders görüyorlar. Dolayısıyla sınıfların kalabalık oluşu, okulların yetersiz olması, altyapı ile ilgili sorun ve sıkıntılarımız maalesef durumu bu şekle getirmiştir.”

İbrahim Coşkun, bu yıl ilk kez öğrenci başına belli miktar paranın, kırtasiye, temizlik ve bakım onarım parası altında okulların bütçesine aktarıldığı bilgisini vererek, “Bu iyi ve güzel bir gelişme, en azından bu verilen paralar ile gerek okulun kırtasiyesi, donatımı, temizliği, bakım ve onarım işleri yapılabilecek” dedi.


22 Ağu 2022 - 11:55 Şanliurfa- Asayiş