Okullara personel alımı eylül öncesi yapılsın çağrısı

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, açılmasına sayılı günlerin kaldığı okulların temizliğinin ve öğrencilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla TYP kapsamında personel alımının eylül ayından önce yapılması için yetkililere çağrıda bulundu....

MilliEğitimBakanlığı (MEB), okulların temizliğinin ve öğrencilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla Toplum Yararı Programları (TYP) kapsamında istihdam edilmek üzere her yıl personel alımları gerçekleştiriyor.

Okulların açılmasına sayılı günler kalırken bu yıl 15 bin TYP çalışanı alınması bekleniyor. TYP çalışanı alımı iki kadroda olacak.Güvenlikgörevlisi ile temizlik personeli alımı 81 ilde gerçekleştirilecek.Bu kapsamda Şanlıurfa’daki okullara da temizlik ve güvenlik personeli alımı yapılacak. TYP başvuruları Eylül itibarıyla alınmaya başlayacak.

MemurSendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen)Şanlıurfaİl Başkanı İbrahim Coşkun, okulların temizliği ve güvenliği nedeniyle istihdam edilecek personelin okullar açılmadan görevlerine başlaması gerektiğine dikkati çekti.

BİHA’ya açıklamalarda bulunan Coşkun, başvurular eylülde başlasa da personel alımının sonuçlanmasının zaman aldığına vurgu yaparak, yetkililere şu çağrıda bulundu:

“İŞKUR Toplum Yararına Programı adı altında okullara her yıl hizmetli alımı oluyordu. Bu alımların bir an önce başlaması gerekir ki eylülde onlar da kendileri hangi okulda görev yapacaklarsa görevlerinin başında olsun. Okullarımızın açılmadan tertemiz olması gerekir. O yüzden yetkililerin şimdiden bu işe el atmalarını bekliyor ve bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz. Aksi taktirde eylül ayında işe başlıyorlar, kasıma doğru ancak bu işler gelişiyor. Nereden bakarsanız eylül, ekim ve kasım… 2,5-3 ay okullar devam ediyor, yeni temizlik sorunu oluşuyor. Yetkililerin dikkatine sunarak buna bir an önce bir çözüm getirmelerini bekliyorum”.

BİHA


23 Ağu 2022 - 13:58 Şanliurfa- Asayiş