Nöroloji uzmanından vertigo uyarısı

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Tolgahan Kaya, vertigonun hastalık olmayıp bir belirti olduğunu vurgulayarak, vertigo ile ilgili uyarılarda bulundu....

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Tolgahan Kaya, vertigo ile ilgili açıklama yaptı.

“Vertigo kişinin kendinin veya etrafının döndüğünü hissetmesine neden olan bir durumdur” diyen Kaya, bir kişinin hayatında en az bir kez bu durumu yaşadığını kaydetti.

Kaya, kulaktaki denge kristalleri denilen organların yerinden oynaması ya da çeşitli iltihabi durumlarda hastalık durumlarıyla beraber hasarlanması sonucunda vertigo durumunun ortaya çıktığı belirterek, şunları söyledi:

“Burada baş dönmesi genellikle saniyeler düzeyindedir.15 saniye ya da en uzun birkaç dakika düzeyine ulaşabilmektedir. Bu hastalığın tanısında bazı özel manevralar vardır. Dix-Hallpike dediğimiz manevralarla bu kristallerin yerinden oynayıp oynamadığını tespit edebiliriz ve gene çeşitli manevralarla bu durumu ortadan kaldırılabilmekteyiz. Vertigo çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Özellikle nörolojik olarak beyin damar hastalıklarının bazı çeşitlerinde de görebiliyoruz. Kulakla ilgili olduğu zaman özellikle hareketlerle tetiklenir. Mesela yatakta eğilip doğrulurken sağa sola bakarken namaz kılarken eğilip doğrulurken olması gene bize kulakla ilgili sıkıntıları göstermekte. Ama baş dönmesinin sürekli otururken de, yatarken de herhangi bir hareket olmadan da sürekli olarak devam etmesi bizi daha çok beyin damar hastalıklarına yönlendirebilmekte. Tabii bu nörolojik çıkması dediğim gibi oldukça düşük bir ihtimal. Öncelikle kan tahlilleri görmemiz gerekir. Kulak burun boğazla ilgili durumları ortadan kaldırmamız gerekir. Hastalarda baş dönmesi bizim için daha dikkat edilmesi gereken bir durumu ortaya çıkarmakta. Vertigo hastalığı bildiğimiz baş dönmesi hastalığına yaklaşım bu şekilde yapılmaktadır”.

BİHA


29 Ağu 2022 - 14:12 Şanliurfa- Asayiş