Şanlıurfa'da Ahilik Haftası kutlandı

Şanlıurfa'da Ahilik Haftası temsili törenlerle kutlandı. Şanlıurfa'da, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında tarihi Gümrük Hanı'nda temsili olarak kalfalıktan, ustalığa geçiş olan Şed Kuşanma töreni canlandırıldı....

Büyütmek için resme tıklayın

ŞANLIURFA- Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan "Ahilik Kültürü Haftası”, bu yıl Gümrük Hanı'nda başladı.

Programa Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Vildan Polat, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, Haliliye Kaymakamı Serap Özmen Çetin, Esnaf ve Sanaatkarlar Oda Birliği (ŞESOB) Başkanı Şefik Bakay, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

ŞESOB tarafından düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Yapılan Ahilik duasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.

AYHAN: ECDADIMIZIN BİZLERE BIRAKTIĞI BU GÜZEL MİRASTAN GURUR DUYUYORUM

Törende konuşan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Ahilik geleneğinin yüzyıllardır kültürümüzde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ahilik yüzyıllardır kültürümüzde var olan bir gelenektir. Günümüze kadar gelen kültürümüzün damıtılmış halidir. Ahilik, milletimize has özellikleri gösteren ve sosyal hayatında düzenlenmesinde önemli bir müessesedir. Hamdolsun. Ecdadımızın bizlere bıraktığı bu güzel mirastan da gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bin yıllık bir geleneğin ürünüdür. Ahilik nasihatı dilimizde ve aynı zamanda gönlümüzde, yüreğimizde yer etmemiz lazım.”

BEYAZGÜL: AHİLİK KARDEŞLİKTİR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise yaptığı konuşmada, ”Ahilik kardeşliktir. Bana göre ahilik nasihatı, kaynağına inancımızdan, kendi değerlerimizden ve İslam inancından almıştır. Ahilik günümüzde markalaşmanın adıdır. Esas değerini çok aşmıştır.” İfadesini kullandı.

Program, Şen kuşanma töreninin ardından yılın Ahi ustalarına plaket verilmesi ile son buldu.

BİHA


13 Eyl 2022 - 13:57 Şanliurfa- Asayiş