Büyükşehir Belediyesine ek bütçe

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında, Büyükşehir Belediyesinin bütçesine 1 milyar 200 milyon TL ek bütçe ödeneğinin verilmesine ilişkin komisyon raporu oy çokluğuyla kabul edildi. HDP grubu, ek ödenek kararına şerh düştü....

ŞANLIURFA- ŞanlıurfaBüyükşehirBelediyesi2022EylülAyı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Birleşim,BaşkanVekili Ahmet Kaytan ve meclis üyelerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Yoklama ve açılış konuşmalarının ardından Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen raporlar okundu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin bütçesine 1 milyar 200 milyon TL ek ödenek verilmesine ilişkin rapor, meclis üyelerine sunuldu. Karar, oy çokluğuyla kabul edildi.

ÇEKİM YAPAN GAZETECİLERE ZABITANIN MÜDAHALESİNE HDP’DEN TEPKİ

Öte yandan birleşimde bugün Gümrükhanı’nda yapılan Ahilik Kültürü Haftası’nda esnaf ile protokol üyeleri arasında yaşanan gerginliği görüntüleyen basın mensuplarının çekiminin engellenmesine tepki gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Üyesi Nahide Udum, gündem dışı söz alarak, Gümrükhanı’nda yapılan Ahilik Kültürü Haftası etkinliğinde esnaf ile protokol üyeleri arasında yaşanan gerginliği görüntüleyen basın mensuplarının çekimini engelleyen zabıta ekiplerini eleştirdi.

Yasal bir dayanak olmamasına rağmen şiddet kullanarak, basın emekçilerinin işlerini yapmalarını engellemenin, hukuk devleti ilkesinin ve basın özgürlüğünün ihlali olduğunu belirten Udum, şunları söyledi:

“20 yıldır Şanlıurfa’yı iktidar olarak yönetiyorsunuz. Buna rağmen Urfa, en çok yerel sorunların yaşandığı kent olarak karşımızda duruyor. Çözümsüzlükleriniz yerelde, halka dava açmayla, şiddet uygulamayla, insanları işten çıkarma tehdidiyle devam ediyor. Yönetememe eksikliğiniz ve eleştirilere tahammül edememe probleminiz var. Yasal bir dayanak olmamasına rağmen şiddet kullanarak, basın emekçilerinin işlerini yapmalarını engellemek, hukuk devleti ilkesinin ve basın özgürlüğünün hak ihlalidir. Son günlerde zabıtanın uyguladığı şiddetten dolayı, zabıta daire başkanını istifaya davet ediyorum. Bugün basın emekçi kadın arkadaşımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz.”

BİHA


13 Eyl 2022 - 17:18 Şanliurfa- Asayiş