Şanlıurfa’da kütlü pamuğun tahmini maliyeti açıklandı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi 2022 yılı tahmini kütlü pamuk üretim maliyetini açıkladı....

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, Türkiye’deki pamuk üretiminin yüzde 60’ını karşılayan Şanlıurfa’da 2022 yılı tahmini kütlü pamuk üretim maliyetini açıkladı.


Türkiye’de 2021 yılında 4,3 milyon dekarda 2,25 milyon ton kütlü pamuk üretimi yapılırken, bunun karşılığında 832 bin 500 ton lif pamuk üretimi gerçekleşti. Bu yıl sadece Şanlıurfa’da yaklaşık 2 milyon 600 bin dönümden 1 milyon 300 bin ton kütlü 550 bin lif üretimi bekleniyor. Bu da Şanlıurfa’nın Türkiye pamuk üretiminin yüzde 60’ı üretmesi anlamına geliyor.

Dünyada ve Türkiye’de stratejik bir ürün olan pamuk, işlenmesi açısından çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kâğıt sanayisinin hammaddesi durumunda. Petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağ, giderek artan miktarda biodizel üretiminde de hammadde olarak kullanılıyor. Pamuk bitkisi yüksek katma değeri olan bir ürün. Asıl ve yan ürünleriyle otuz kadar sanayiye ham madde sağlayarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

DIŞA BAĞIMLILIK SÜREKLİ ARTTI

Türkiye son 20 yılda tarımsal anlamda dışa bağımlılığını sürekli artırarak 2021 tarımsal ürünlerde yaklaşık 20 milyar dolar ithalat yaptı. Türkiye, sadece pamukta 2,5 milyar dolar değerinde ithalat gerçekleştirdi.

Şanlıurfa’da 2022 yılı tahmini kütlü pamuk üretim maliyetini açıklayan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, üreticinin üretime devam edebilmesi için maliyetin esas unsurları olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel unsurların sübvanse edilmesinin artık kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Çiftçinin önünü görebilmesi için ürünün alım garantisinin olması gerektiğini ve taban fiyatın hasattan önce belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Şube Başkanı Abdullah Melik, pamukta tahmini rakamları şöyle açıkladı:

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube olarak 2022 yılı kütlü pamuk kilogram maliyetini yaptığımız maliyet analizine göre 15.05 TL olarak belirledik. Üretim maliyetlerinin bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı kütlü pamuk üretici satış fiyatının en az 21.05 TL’nin altında olmaması gerekiyor.110 kuruş olan pamuk prim desteğinin ise en az 200 kuruş olması artan maliyetlerden dolayı kaçınılmazdır”.

BİHA


21 Eyl 2022 - 10:57 Şanliurfa- Asayiş