Hilvan'da 'Şire Şenliği' düzenlendi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bağbozumu geleneğini yaşatmak ve geleceğe aktarmak amacıyla Hilvan ilçesi Ovacık Mahallesi’nde “Şire Şenliği” düzenledi....

HİLVAN- Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi paydaş kurumlarla birlikte şiresiyle ünlü Hilvan ilçesi Ovacık (Hasenik) Mahallesi’nde Şire Şenliği düzenledi.

Bastık, Çekçek, Cevizli Sucuk, Pekmez ve daha birçok ürünün gözlere hitap ettiği Şire Şenliğinde Hilvan Ovacıklı kadınların maharetli elleriyle yaptıkları envai çeşit yöresel lezzetlerin yapım aşamasından tadım aşamasına kadar geçen zahmetli süreç gözler önüne serildi.

Programa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, AK Parti Hilvan İlçe Başkanı Mustafa Cidir, Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan,AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Kamu Kurum Amirleri ve vatandaşlar katıldı.

BAŞKAN BEYAZGÜL: ORGANİK ÜRÜNLER RAĞBET GÖRÜYOR

Tarımın şehri Şanlıurfa’da yetişen ürünlerin organik olduğunu ve insanların organik gıda ürünlerine rağbet gösterdiğini anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘’Hasenik denince akla Şire, pestil geliyor. Buradaki üzüm Hasenik ile özdeşleşmiştir. Hasenikliler bu güzel meyvemizi markalaştırdılar. Ama bu markalaşmayla birlikte Hasenik’te markalaştı. Bir şira bu kadar mı lezzetli olur veya bir pestil bu kadar mı lezzetli olur. Hasenikli kızlarımız ve gençlerimizin ellerinden bu lezzetler ortaya çıkıyor. Bağbozumu ve şire büyük bir emek istiyor. Bir yandan Şanlıurfa’mızı tanıtıyorlar, bir yandan da en güzel ürünü ortaya çıkarıyorlar. Son zamanlar da tabi ki organik olan ürünler çok rağbet görüyor. Hasenik’in ürettiği bu ürünlerde tamamen organiktir. Şanlıurfa bir tarım şehridir. Bu tarım şehrinde birçok ürünün en iyisi en güzeli Şanlıurfa’da var. Şanlıurfa tarım şehri ile birlikte bir turizm şehri, tarih şehri, bir kültür şehri ama hepsi birbirini destekliyor. Müzik, lezzet, gastronomi, tarih, kültürle birbirini tamamlarsan o zaman sen bir cazibe merkezi haline geliyorsun ve bir turizm şehri haline geliyorsun. 12 bin yıllık geçmişimizle Şanlıurfa kadim şehir olmanın ötesinde bu şehirde medeniyetler kuruldu, bu şehir medeniyetlerin geçiş noktası, bu şehir kültür ve peygamberler şehridir. Bu nedenle her şeyin en iyisini Şanlıurfa burada elinde tutmuştur. Burası Nevali Çori’nin şehri ve buranın da geçmişi 11 bin yıla dayanmaktadır’’ dedi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise bir toplumun yörede yetiştirdiği ürünlere sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ile AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat ise birer konuşma yaparak Hasenik’te yetiştirilen ürünlerin lezzetine dikkat çekti.

BİHA


23 Eyl 2022 - 12:20 Şanliurfa- Asayiş