Okullarda “Urfa Okuyor” projesi başladı

Şanlıurfa’da kitap okuma kültürünün geliştirilmesi için örnek bir projeye imza atıldı. Şanlıurfa Valiliğince kentteki tüm okullarda kitap okuma saati uygulaması başladı....

ŞANLIURFA -Şanlıurfa Valiliği tarafından, başlatılan kitap okuma seferberliği ile kentteki çocukların kitap okuyarak boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için tüm okullarda kitap okuma saati oluşturuldu.

"Urfa Okuyor" projesi kapsamında, tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve görevli personelin katılımıyla kitap okuma saati uygulanıyor. Projenin ilk gününde Milli İrade Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne ziyarette bulunan Şanlıurfa Valisi Ayhan, bir ders süresince öğrencilerle kitap okuma saatine katıldı.

Şanlıurfa'nın Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip kentlerin başında geldiğini ve öğrenci sayısı bakımından da ilk sıralarda yer aldığını belirten Vali Ayhan, kentte iyi bir eğitim alt yapısı oluşturulması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

VALİ AYHAN: OKUMA KÜLTÜRÜ URFA’DA ARTACAK

Vali Ayhan, çocuklar için farklı projelerinde olacağını ifade ederken "Urfa Okuyor" projesini şu sözlerle aktardı:

"Buradaki temel maksat ve muradımız da okuma alışkanlığını ve okuma kültürünü kazandırmaktır. Dünyada okuma düşüyor, Türkiye'de düşüyor ama Urfa'da artacak inşallah. 700 bin öğrencimiz, 36 bin öğretmenimiz, servis şoförlerimiz, okulda çalışan diğer görevlilerimiz hepimiz aynı anda haftada 1 gün belli saatlerde okuma etkinliğini gerçekleştireceğiz.

Bunu yaparken de okullarımızın kütüphanelerini zenginleştireceğiz, çocuklarımızın kitaplarla buluşmasını sağlayacağız. Bir farkındalık oluştu, güzel de oldu. Bunu da yıl sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu artık Urfa'da eğitim ve öğretim faaliyetleri arasında bizim önemli bir işimiz olacak ve çocuklarımız için de heyecanla bekledikleri bir saat olacak".

BİHA


27 Eyl 2022 - 15:56 Şanliurfa- Asayiş