Şanlıurfa’da pamuk üreticileri taban fiyatı az bularak eylem yaptı

Harran’da bir grup çiftçi, hasadına kısa süre kalmasına rağmen pamuğun açıklanan taban fiyatının düşük olmasına tepki göstererek eylem yaptı....

HARRAN – Türkiye’nin en önemli pamuk üretim merkezleri arasında yer alan Harran’da çiftçiler, Çukobirlik tarafından 21 lira olarak açıklanan pamuk taban fiyatını az buldu. Maliyetlerin artmasından dolayı açıklanan taban fiyatın çok düşük kaldığını belirten çiftçiler tarım bakanını istifaya davet ederek eylem yaptı.

Harran’da sayıları 200’ü bulan çiftçiler, Şanlıurfa-Akçakale kara yolu Harran yol ayrımında toplandı. Çiftçilerin yol kapatma ihtimali üzerine bölgeye zırhlı araçlarla jandarma ekipleri sevk edildi.

Toplanan çiftçiler Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin istifasını isteyen dövizler taşırken, grup adına açıklamada bulunan pamuk üreticisi İbrahim Toygar, pamuk taban fiyatlarından çiftçilerin mağdur olduğunu dile getirdi.

Geçen yıla göre tarım girdi fiyatlarının yüzde 300 artış göstermesinden, elektrik fiyatlarının yüzde 140 zamlanmasından dolayı zor günler geçiren çiftçilerin tüm umutlarını pamuk taban fiyatlarının yüksek olmasına bağladığını kaydeden Toygar, şunları söyledi:

“Bu yıl Çukobirlik tarafından taban fiyattı 21 liradan 44 randıman olarak belirlenmesi çiftçilerimizi zora soktu. Şu anda çiftçilerimiz bu yıl 17 liradan satmaktadır. Burası tarım bölgesidir. Bu milli servete sahip çıkamazsak hepimiz batar gideriz. Şu anda 100 dönüm tarla sahibi olan bir çiftçimiz 300 bin lira su parası vermektedir. Yine 300 bin lira da diğer masrafı veriyor. 600 bin lira gideri oluyor. 100 dönüm arazinin getirisi 40 ton ve bunu satışa sunulduğunda başa baş gidiyor. Bir kazanç elde etmiyor.”

Çiftçiler bu yıl 1 kilo pamuğun fiyatının 1 kilo gübre fiyatına denk geldiğini belirterek bir kazanç sağlayamadıklarından şikayetçi oldu.

EYYÜPOĞLU: İPLİK İHTACATI DURDURULSUN

Toplanan çiftçilerin yanına giden Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu da çiftçilere hak vererek, “Bu yıl girdiler yüzde 300 arttı. Durum böyle olunca çiftçilerimiz zor günler geçirmeye başladı. Biran önce Türki cumhuriyetlerinden gelen iplik ihracatının durdurulması lazımdır. Buna bir kota konulması gerekiyor. Şu anda çiftçilerimiz iflas etmiş durumdadır. Pamuk çok ciddi bir üründür. İnsanoğlu doğarken ve ölürken pamuğa sarılıyor. Bütün fabrikaların ham maddesidir. Biran önce bu taban fiyatının iyileştirilmesi gerekiyor. Böyle giderse önümüzdeki yıl kimse pamuk ekmeyecektir” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından pamuk tarlasına geçen çiftçiler, çiftçinin gıyabi cenaze namazını kılarak eylemlerini sonlandırdı.

BİHA


29 Eyl 2022 - 17:00 Şanliurfa- Asayiş