Karaköprüspor’dan ALS hastalarına pankartlı destek

Karbel Karaköprü Belediyespor futbolcuları, ALS hastalığına dikkat çekmek için Eskişehirspor maçı öncesi ‘ALS hastalığı kişisel değil toplumsaldır’ pankartı açtı....

KARAKÖPRÜ- Karbel Karaköprü Belediyespor futbolcuları ALS hastalığına dikkat çekmek için Eskişehirspor karşılaşması öncesi pankart açtı.

Beyin ve omurilikte bulunan ve kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesiyle ortaya çıkan hastalığın henüz tedavisi bulunmuyor.

Karbel Karaköprü Belediyespor futbolcuları da ALS hastalığına dikkat çekmek için Eskişehirspor karşılaşması öncesi ‘ALS hastalığı kişisel değil toplumsaldır’ pankartı açtı.

Pankart açıldığı esnada geçtiğimiz aylarda ALS hastalığına yakalanan EskiKaraköprüBelediyeBaşkanYardımcısı Tahir Kalkan’da saha kenarında yer aldı.

ALS HASTALIĞININ TEMEL NEDENİ BİLİNMİYOR

ALS hastalığının günümüzde kesin tedavisi bulunmuyor. Erken tanı ile bazı semptomlar tedavi edilebilirek daha uzun süre kas hâkimiyeti sağlanıyor. Mevcut tedaviler ile hastanın yaşam kalitesi iyileştirilebiliyor.

Bu hastalığa yakalananların yüzde 5’i 20 yıldan fazla yaşarken, hastalığın başlangıcından itibaren hayatta kalma süresi ortalama 4-6yıl. Ancak, 10 yıl ve daha uzun yaşayan pek çok hasta da var.

Bulaşıcı olmayanALS’de genetik nedenlerin rol oynadığı düşünülse de, hastalığın temel nedeni bilinmiyor.

BİHA


02 Eki 2022 - 16:46 Şanliurfa- Asayiş