Urfa’da eğitim sendikaları çalışanların sorunları ve çözümü için bir araya geldi

Şanlıurfa’da eğitim alanında faaliyet gösteren 8 sendika İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, düzenledikleri basın açıklamasında, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında ortak mücadele etme kararı aldıklarını duyurdu....

ŞANLIURFA- Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen), Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim-Sen), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Hürriyetçi Eğitim-Sen), Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (Teç-Sen), Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü-Sen) ve Özgür Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Özgür Eğitim-Sen) temsilcileri Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenlendi.

Grup adına yapılan yazılı açıklamada, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında ortak mücadele etme kararı alındığı belirtildi.

Bu bağlamda, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt ile promosyon anlaşmalarının yenilenmesi ile ilgili görüşme gerçekleştirildiğini belirtildiği ortak yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“4688 sayılı ‘Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda belirtildiği gibi amacı ‘Kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve meslekî hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek” olan ve bu sorumluluğu yerine getirmek için bir araya gelen biz 8 sendika, bugün Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt ile promosyon anlaşmalarının yenilenmesi ile ilgili görüşmeyi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Ayrıca tüm eğitim çalışanlarının hak kayıplarının engellenmesi ve yasal süreç konusunda başta üyelerimiz olmak üzere tüm eğitim çalışanları ve emekçilerinin sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve 13 ilçemize ait bankalar ile yapılan promosyon anlaşmalarının birer nüshasının sendikalara verilmesine yönelik dilekçelerimizi de müdürlüğe vermiş bulunmaktayız.

Yapılan görüşmede yaşanılan yüksek enflasyon sürecinde tüm eğitim çalışanlarının ve emekçilerinin yaşadığı hak kayıpları dile getirilmiş, bundan sonra bankalar ile yapılacak çalışmalarda tüm sendikaların görüş ve önerilerinin alınmasının önemi belirilmiştir. Bankalar ile yapılacak görüşmelerde promosyon anlaşmalarının günün koşullarına göre güncellenmesi yada fesih yoluna gidilerek yeni anlaşma için ihaleye çıkılması gerekliliği vurgulanmıştır. Ayrıca bankalar ile yapılacak anlaşmaların 3 yılı aşmaması, promosyon tutarlarının bir defada ödenmesi yada taksitler halinde ödenecekse memur maaş zam oranları ile güncellenmesi önerisi özellikle vurgulanmıştır.

Başta sorumlu olduğumuz üyelerimiz olmak üzere Şanlıurfa’da görev yapan tüm eğitim çalışanları ve emekçilerinin maddi açıdan yaşadıkları kayıpların giderilmesi anlamında gerekli idari ve hukuki girişimlerde bulunmakla yükümlü olduğumuz bir defa daha hatırlatılarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve 13 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce bankalar ile yapılan promosyon anlaşmalarının birer nüshasının sendikalara verilmesinin gerekliliği üzerinde de durulmuştur.

Bundan sonraki süreçte yapılacak promosyon anlaşmalarının şeffaf bir zeminde gerçekleşmesi için başta sendikalar olmak üzere tüm eğitim çalışanları ve emekçilerinin katılımına açık şekilde yürütülmesinin gerekliliği belirtilmiştir.”

BİHA


03 Eki 2022 - 11:25 Şanliurfa- Asayiş