Eyyübiye’de öğretmenlere kırtasiye ödeneğinin hala yapılmadığı iddia edildi

Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi, öğretmenlere eğitim-öğretim yılı başında ödenen "öğretim yılına hazırlık ödeneğinin” Eyyübiye ilçesindeki birçok okulda öğretmenlerin hesaplarına hala yatırılmadığını ileri sürdü....

Eğitim ve Bilim emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Şanlıurfa Şubesi, her yıl eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerin hesaplarına yatırılan “öğretim yılı hazırlık ödeneği” ile ilgili açıklama yaptı.

Sendikanın açıklamasında, Şanlıurfa genelinde zaten çok geç yatırılan ödeneğin bugün itibarıyla Eyyübiye ilçesindeki birçok okulda hala öğretmenlerin hesabına yatırılmadığı iddia edilerek, şu ifadelere yer verildi:

“07.09.2022 tarih ve 56834602 sayılı MEB Strateji Geliştirme Başkanlığının yazısında 2022 yılı Öğretime Hazırlık Ödeneğinin 12.09.2022 tarihinden itibaren öğretmenlerin hesaplarına yatırılacağı ile ilgili yazıya rağmen birçok ilçemizde eylül ayının son iş günlerinde hesaplara yatırılmıştır. Eyyübiye ilçemizde ise okulların geneli itibarıyla öğretmenlerimizin büyük çoğunluğuna bu para yatırılmamıştır. Yapılan araştırma ve görüşmeler sonucunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Eyyübiye İlçe Mal Müdürlüğü ve okullar arasında bu ödeneğin ödenmesi hususunda sürekli olarak görüşmeler yapıldığı ancak yaşanan eksikliklerin giderilemediği anlaşılmaktadır. Yaşanan bu süreçte eksikliğin ise hiçbir kurumca sahiplenilmediği ve sürekli olarak bürokratik süreçlerin mazeret olarak ortaya konduğu anlaşılmaktadır. Eksikliğin ya da hatalar zincirinin kim ya da kimlerden kaynaklı olarak yaşandığından öte ortada öğretmenlerimiz açısından bir mağduriyetin oluştuğu ve bunun idari acıdan da bir yetersizliği işaret ettiği ortadadır.”

Bu ödeneğin yatırılması hususunda gerekli tedbirlerin alınması ve ödeneğin hesaplara yatırılmasının idare açısından bir zorunluluk olduğu vurgulanan açıklamada, “Ödemelerin yapılmaması durumunda Eğitim-Sen olarak sadece üyelerimizin değil tüm eğitim emekçilerinin yaşadıkları bu mağduriyetin sorumluları hakkında yasal tüm süreçlerin başlatılacağını kamuoyu ve tüm eğitim emekçilerine saygı duyurulur” denildi.

BİHA


04 Eki 2022 - 15:32 Şanliurfa- Asayiş