Urfa’da hemşireye şiddet protesto edildi

Hürriyet Sağlık Sen Şanlıurfa Temsilciliği, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün bir hemşireye hasta yakını tarafından şiddet uygulanmasını protesto etti....

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün akşam saatlerinde bir hemşireye hasta yakanı tarafında şiddet uygulanmıştı. Söz konusu eylem, Hürriyet Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Hürriyet Sağlık Sen) Şanlıurfa Şubesince bugün Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde protesto edildi.

Hastanedeki sağlık çalışanlarının da destek verdiği açıklamada, sağlık çalışanlarının asıl işinin insanı yaşatmak olduğunu vurgulanarak, şiddet olaylarının artık son bulması gerektiği ifade edildi.

“BU İŞİN SONU NEREYE VARACAK”?

Açıklamada, hastanede hemşirenin, sadece işini yapmaya çalışırken hasta yakınlarının yasak olmasına rağmen usulsüz bir şekilde yoğun bakıma girmelerine izin vermediği için boğazından sıkıldığı ve nefessiz bırakıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Yoğun bakım özel donanımlara sahip steril ve hayati tehlikesi yüksek riskli olan hastaların tedavi gördüğü bölümlerdir. Tabiri caizse her elini kolunu sallayan yoğun bakıma giremez. Orada işi olmayan sağlık personelinin dahi girmediği bir yere tek amacı sağlık çalışanına şiddet uygulamak olan hasta yakını asla giremez. Yoğun bakıma giremedi diye de hemşire arkadaşımıza saldırıda bulunma hakkına sahip değildir. Bu İşin Sonu Nereye varacak?”

Sağlık çalışanlarının her gün “kelle koltukta” hizmet vermeye devam ettiği belirtilen açıklamada, “ Buradan tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. İvedilikle sağlıkta şiddet yasası revize edilmeli, sağlıkta şiddet suçunu işleyenler tutuklu olarak yargılanmalı ve bu kişilere indirimsiz ağır cezalar verilmelidir. Aksi halde böyle giderse size hizmet verecek bir tane bile sağlık personeli kalmayacak ve bulamayacaksınız. Sağlıkta şiddeti kınıyoruz ve lanetliyoruz” denildi.

BİHA


06 Eki 2022 - 12:25 Şanliurfa- Asayiş