Suç işleyene 1 günlük hapis cezası geliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yeni infaz sistemine ilişkin açıklamasının ardından düzenlemede detaylar belli olmaya başladı. Buna göre suç işleyen bir kişi, bir gün bile olsa hapse girecek....

Adalet BakanıBekir Bozdağ’ın duyurduğu yeni infaz sisteminin detayları belli olmaya başladı. Hazırlanan yeni sistemdeAB ülkelerindeki ‘rehabilitasyon’ sistemi baz alındı. Türkiye gazetesindeki habere göre, suç işleyen birisi, bir gün bile olsa hapse girecek.

Yeni infaz sistemiyle birlikte iki yılın altındaki bazı suçlar erteleme kapsamından çıkarılacak, yeni infaz hesaplaması ile suçlu belli bir süre için hapiste kalacak. Cezasının bir bölümünü için de Avrupa’daki gibi kamu hizmetinde çalıştırma gibi yöntemler devreye sokulacak.

Konuyla ilgiliAK Partikaynakları, "Adam trafikte el frenini çekiyor, iniyor arabadan, karısının çoluğun çocuğunun yanında adamın kafasını gözünü yarıyor. Ama ceza alsa bile hapis yatmıyor. Bir yılın altındaki cezaların infazı yarı oranında uygulanıyor. Yani altı ay hapis cezasıvarama yatmıyor ki, erteleme kapsamına giriyor. Şimdi yapılacak düzenleme ile bu cezanın gerekirse iki ayını en azından hapiste geçirsin istiyoruz. Gerekirse memuriyetten olsun. Yani bu cezasızlık algısını ortadan kaldırmamız lazım. Özellikle hırsızlık dolandırıcılık, hakaret, tehdit, trafik güvenliğini tehlikeye sokma gibi suçlarda bir gün bile olsa hapis yatsın" ifadelerini kullandı.

BİHA


09 Eki 2022 - 10:50 Şanliurfa- Asayiş