Kışlık giyim ürünlerinin yanına yaklaşılmıyor

ÖZEL HABER |Şanlıurfa’da, havaların iyice serinlemesiyle çarşı pazarda kışlık kıyafet ve ayakkabı satışında az da olsa hareketlilik yaşanıyor. Ancak pazardaki fiyatlar müşteriler kadar pazar esnafını da düşündürüyor....

Şanlıurfa’da, kış aylarının yaklaşmasıyla vitrinlerde yazlık elbiselerin yerini kışlıklar aldı. Çarşı pazarda kışlık kıyafet ve ayakkabı satışında az da olsa hareketlilik göze çarpıyor. Ancak kışlık ürünlerin pahalılığından müşteriler kadar esnaf da yakınıyor. Geçen sezona göre fiyatlar 3- 4 kat artmasına rağmen müşteriler bütçelerine bir şeyler bulmaya çalışıyor. Esnaf da fiyatlardan müşteriler kadar kendilerinin de mağdur olduğunu belirtiyor.

BİHA olarak kentte tarihi çarşılar bölgesinde yer alan giyim mağazalarındaki fiyatları araştırdık.

Çarşıda çocuk montları 400 liradan başlıyor, yetişkinlerin montları ise 500 liradan bin 500 liraya kadar çıkıyor. Çocukların kışlık botlarında en uygun fiyat 300 lira. Kadınların kabanları da 500 liradan başlıyor.

UYANIKOĞLU: GEÇEN SENEYE GÖRE 3 KATI ARTIŞ OLDU

Çarşı esnafından Mehmet Uyanıkoğlu, önceki yıla göre kıyafet fiyatlarının 3-4 kat arttığını söyledi. Fiyat artışlarının işlerini etkilediğine vurgu yapan Uyanıkoğlu, “Geçen sene talep çoktu. Bu sene şu anda çok bir talep yok. Müşteri yok, işler biraz düştü. Fiyatlar çok yükseldi. Geçen seneye göre 3-4 kat artış oldu. Bunlar doğal olarak milletin alım gücünü etkiledi. Örnek veriyorum adam geçen sene iki tane mont alırken, bu sene geçen yıl aldığını giyiyor” dedi.

“ADAM KENDİNE Mİ, EŞİNE Mİ, ÇOCUKLARINA MI MONT ALSIN?”

Asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğunu belirten Uyanıkoğlu, “Adam kendine mi mont alsın, eşine mi, çocuklarına mı alsın? Hangi birine yetişecek? Dört kişilik bir ailede 2 çocuğuna 450 TL’den mont versek 900 lira, kendisine orta düzey bir mont alsa 700 lira, böyle bin 600 lira para ediyor. Daha eşini saymıyorum yani” dedi.

DAVAL: GEÇEN KIŞLARI ÇOK ARAYACAĞIZ

Çarşıda 30-35 yıllık esnaflık yapan Mehmet Daval ise iş yoğunluğu açısından önceki seneyi çok arayacaklarını söyledi. Esnaf için ciddi bir krizin kapıda olduğunu vurgulayan Daval, “Normalde bizim sezonumuz bu üç aylardır ama bu sene öyle görünüyor ki biz geçen kışları çok arayacağız. Millette ciddi bir alım sıkıntısı var. Bu haliyle bütün dünyada var ama biz biraz ekonomimiz kısıtlı olduğu için daha çok etkileniyoruz. Bu sene bizim için ciddi bir kriz kapıda gibi görünüyor. Çünkü hem alırken hem de satarken çok zorlanıyoruz. Geçen sene 300 liraya aldığımız bir monttu bu sene 900 liraya almak zorundayız. 3 kattı bu vatandaş için çok büyük külfet” diye konuştu.

Geçen sene bir ailenin çocuğu için montunu, pantolonunu, kazağını bin liraya rahatlıkla alabildiğini belirten Daval, “Bu sene ancak bin lira ya iki mont ya alabilir ya alamaz. Çünkü bugün en uygun mont 500 lira, geçen sene 150 liraydı. O yüzden sıkıntı büyük” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA EKİNCİ–FADİME KILDI- ÖZEL HABER / BİHA


03 Kas 2022 - 11:23 Şanliurfa- Asayiş