Şanlıurfa'da binlerce kişiye yemek ikramı

Şanlıurfa’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Ali Dede Hayratı’ etkinliği kapsamında 10 bin kişiye et kavurma ve zerde pilavı ikram edildi....

Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa'da yaşayan ve sahibi olduğu arazileri bölge halkına bağışladığı rivayet edilen hayırsever Şeyh Ali Dede adına yıllardır şenlikler düzenleniyor.

Sultan 4'üncü Murad'ın Karaköprü'nün alimlerinden Şazeli Ali Dede'yi ziyareti ve ilçede nar suyu içtikten sonra Bağdat seferinden zaferle dönüşünün ardından300 yıldır geleneksel olarak bölgede yaşayanlardan imece usulü toplanan para ve yardımlarla yemek yapılarak halka dağıtılıyor.

Bu yılda Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde yer alan Ali Baba Camii önünde düzenlenen etkinlikler Kuran tilaveti ile başladı.

Karaköprü’deki mahalle muhtarları ile Alibaba Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Şeyh Ali Dede Hayratı' etkinliklerinde 10 bin kişiye etli pilav ikram edildi.

Etkinlikler Mevlid-i Şerif ve duaların okunmasıyla son buldu.

ŞEYH ALİ DEDE KİMDİR?

Şeyh Ali Dede, 1600'lü yıllarda Şanlıurfa'ya gelerek Karaköprü'ye yerleşir. Osmanlı Sultanı 4'üncü Mehmet Han, 30 Kasım 1651 tarihli bir berat ile Ali Dede'ye bugün Karaköprü olarak bilinen beldeyi bağışlar.

Hayır sahibi Ali Dede, beratle kendisine verilen Karaköprü'nün kullanımına karşılık her yıl hayrat yaptığı gibi, kendinden sonra da bu hayratın yapılmasını vasiyet eder.

BİHA
06 Kas 2022 - 12:08 Şanliurfa- Asayiş