Turizmciler konaklama vergisine tepkili

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi, kamping gibi tesislerden yüzde 2 oranında alınacak olan Konaklama Vergisi, 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek. Turizm sektör temsilcileri vergi düzenlemesine tepkili. Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Genel Se...

Büyütmek için resme tıklayın

Konaklama vergisi, 1 Ocak 2023 itibarıyla otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi gibi tesislerden alınacak. Geceleme işletmeye ait olsun olmasın çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan, bungalov gibi ünitelerde yapılması konaklama vergisine tabi olacak. Haliyle yüzde 2 konaklama vergisiyle tatil ücretleri daha da artacak.

5 bin TL’lik bir konaklama bedeli için 400 TL KDV ödeyecek olan müşteri bunun da üstüne 100 TL Konaklama Vergisi ödeyecek.

Konaklama Vergisi ile ilgili yasal düzenleme 2019 yılında çıkarıldı ancak uygulanması ertelenmişti. 1 Ocak’ta resmen yürürlüğe girecek olan Konaklama Vergisi’nin turizme olumsuz etkisi olacağı düşünülüyor.

BİHA’ya konuşan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Genel Sekreteri ve Türkiye Turist Rehberler Birliği Denetim Kurulu Başkanı Müslüm Çoban,Konaklama Vergisi’nin yabancı turisti etkilemeyeceğini, ancak yerli turisti tatil yapmaktan alıkoyacağına dikkati çekti. Çoban, 1 Ocak’ta resmen yürürlüğe girecek olan Konaklama Vergisi’nden yerli turistin muaf tutulması gerektiğini vurguladı.

ÇOBAN: TURİZMİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEKTİR

Söz konusu verginin olumsuz etkileri olacağını belirten Çoban, şunları söyledi:

“Yakın zamanda ekstradan bir konaklama vergisi gelecek. Türkiye turizmini olumsuz yönde etkileyecektir. Şanlıurfa özeline bakarsak, zaten bir konaklama sorunumuz var. İhtiyaca cevap verememe durumu var. Yeni oteller ve butik oteller açılıyor ama yeterli sayıda değil. Bu konaklama yerleri artarken, hizmet kalitesinin de artması gerekiyor. Asgari ücrete yapılan zam, elektrik, doğal gaz ve su maliyetlerinde büyük artış oldu. İster istemez, bu artışlar konaklama fiyatlarına yansıyacaktır. Bu turizm vergisiyle birlikte de bu maliyetleri daha artıracaktır.”

“YABANCI TURİSTTEN ALINSIN”

Müslüm Çoban, verginin sadece yabancı turistten alınmasının doğru olacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vergi oranı yüzde 2 gibi küçük görünse de işletmeler vergiyi tüketiciye daha yüksek rakamlarda yansıtacak. Şu anda yurt dışından gelen turist sayımız oldukça az. Bunun eğer gelecekse yerli turiste değil, yabancı turiste uygulanması daha doğru olacaktır. Çünkü, yakıt maliyetlerinin yüksek olması, büyük bir gider kalemi oluşturuyor. Konaklamanın da artacak olması yerli turisti derinden etkileyecektir. Yurt dışından gelen turisti etkileyeceğini düşünmüyorum”.

SİNAN ÖZDEMİR-MUSTAFA EKİNCİ-ÖZEL HABER/BİHA


09 Kas 2022 - 09:53 Şanliurfa- Asayiş