Urfa'daki Suriyeliler şehre yönelik fikirlerini yazdı

Suriye’deki iç savaştan sonra Şanlıurfa’ya sığınan Suriyeliler, uluslararası bir proje kapsamında Urfa ile ilgili görüşlerini yazdı. Suriyelilerin gözlemlerinde Urfa için “gurur, hüzün ve utanç” bir arada....

ŞANLIURFA - Türkiye’de sığınmacılara kucak açan kentlerin başında hiç şüphesiz Şanlıurfa var. Şanlıurfa, 2011’de iç savaştan kaçarak ülkeye sığınan 500 binin üzerinde Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Geçici koruma altındaki Suriyeliler zamanla hayatın bir gerçeği haline geldi. Haliyle Suriyeliler ulusal ve uluslararası birçok araştırma ve eğitim programına da konu oluyor.

Son olarak Şanlıurfa’da yaşayan farklı yaş ve meslek gruplarından oluşan Suriyelilere Şanlıurfa ile ilgili görüşleri soruldu. Bir eğitim programı kapsamında yapılan çalışmada, Suriyelilerin şehre yönelik fikirleri arasında farklı noktalar ön plana çıktı. Aktarımlarda Urfa için “gurur, hüzün ve utanç” bir arada.

Urfa ile ilgili Suriyelilerin görüşlerinden bazıları:

“Şanlıurfa’yı daha önce bilmiyordum. Urfa’daki insanlar, bizim Deyruz Zor’daki gibi aynı alışkanlıkları sahip. Urfalılar iyi insanlar.”

“URFA BENİM ŞEHRİME BENZİYOR”

“Şanlıurfa’ya gelmeden önce aklımda ruhani bir şehir vardı çünkü Urfa’da Hazreti İbrahim’in yeri var. Balıklıgöl var. Geldikten sonra güzel bir yer gördüm ve burası benim şehrime benziyor. Aynı dil var, bu şehrin havası benim şehriminki gibi. Şanlıurfa halkı benim şehrim gibi, basit ve inanılmaz. Dünya insanları gibi bazen iyi bazen kötü, çok farklı değil ama genellikle iyi insanlar.”

“URFA’DA İŞ YOK”

Urfa ile ilgili görüşlerini dile getiren başka bir Suriyeli ise işsizliğe dikkati çekti. Suriyeli, Urfa ile ilgili görüşünde “Şanlıurfa çok iyi ama iş yok. Hayat biraz zor, hayat kolay değil ama millet iyi” ifadelerini yer verdi.

“SURİYELİR GÜNEŞİN VE YAĞMURUN ALTINDA BEKLİYOR”

Başka bir Suriyeli ise Urfa’da kimlik kartı alabilmek için güneşin altında bekletildiklerine dikkati çekti. Suriyeli, görüşünde şu ifadelere yer verdi:

“Urfa sakin ve basit bir şehir. Urfa’da insanlar genellikle pozitif ve iyi. Benzer bir kültür var, aynı hava, aynı yiyecekler. Ama bazı istisnalar var, eğer sıradan insanlar başka bir ülkeye gelirse, biri kötü mağara adamıdır, onu iyidir. Urfa’da 500 bin Suriyeli var. Lojistik hizmetine ihtiyaçları var. Binalar çok küçük. Her gün Suriyeliler, kimlik kartı alabilmek için güneşin ve yağmurun altında bekliyor”.

BİHA


11 Kas 2022 - 13:10 Şanliurfa- Asayiş