Karaköprü’de kavşak yapılacak yerdeki mezarlıkla ilgili öneri

Karaköprü’de Balıkayağı Bulvarına yapılacak kavşak nedeniyle taşınması gündeme gelen mezarlıkla ilgili Harita Mühendisi ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Müslüm Yıldırım’dan çözüm önerisi geldi. Çözümünün biraz efor ve mesai gerektireceğini belirten Yıldırım, “Yıllardır süren bu mezarlık meselesi çok ...

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinin girişinde yer alan aile mezarlığı, önünde sık sık meydana gelen kazalar nedeniyle gündeme geliyor.

Büyükşehir Belediyesi, o bölgede trafiği rahatlatmak vekaza yaşanmasını en aza indirgemek amacıyla Balıkayağı Bulvarı'na kavşak yapılacağını daha önce duyurmuştu. Yeni yapılacak kavşak nedeniyle Karaköprü Aile Mezarlığının tamamının Yeni Asri Aile Mezarlığına taşınacağını açıklamıştı.

Mezarlığın taşınmasına bazı kesimler karşı çıktı. Mezarlığa defnedilenlerin kemiklerinin sızlayacağını ileri sürenler kabristanın yerinde kalmasını istiyor.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de yapılacak kavşak nedeniyle mezarların tamamı için yeni mezar yerleri temin etmek istediklerini ve “direnç ve pankartlarla” karşılaştıklarını açıkladı.

“EFOR VE MESAİ GEREKTİRECEK” ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Harita Mühendisi ve Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Müslüm Yıldırım, tartışmaların odağındaki mezarlıkla ilgili bir çözüm önerisi getirdi.

Yıldırım, sosyal medya hebasındaki paylaşımında, çözüm önerisinin biraz efor ve mesai gerektireceğini belirtti. 10 yıldır kurumlar arasında mezarlığın kaldırılmasına ilişkin tartışmaların yapıldığını hatırlatan Yıldırım, çözüm önerisini şöyle aktardı:

“Biraz efor ve mesai gerekecek ama size çözüm:

Dergah cami yeri eskiden mezarlıktı. yaklaşık 1500 m² lik alanda mezarlar vardı. O mezarları kaldırıp üst tarafta 200 m² lik bir alana sığdırıp ,yerleştirdiler.

Karaköprü'deki mezarlık alanından yaklaşık 17 m. yolaterk oluyor. Kalan kısım 2100 m².

Zor durumlarda 2.5 m² lik alan mezar olarak kullanılabilir. Karaköprü'deki 2100 m² lik alana 840 mezar yerleştirilebilir.

İhaleye çıkacaklarına göre , Çözüm bulmuşlardır diyorsunuz. Ama mezarlık işine şimdiden başlasalar , hala ortada icraat yok”.

Müslüm Yıldırım, paylaşımının sonunda yıllardır süren mezarlık meselesi için “Çok uzamadı mı sizce de?” ifadesini kullandı.

BİHA

13 Kas 2022 - 11:28 Şanliurfa- Asayiş