Urfa’da üniversitede iş vaadiyle dolandırıcılık

Şanlıurfa’da dolandırıcıların, üniversiteye personel alınacağını belirterek iş vaadiyle bazı kişileri dolandırdığı iddia edildi. Dolandırıcılıkla ilgili şikayetlerin ulaştığı Harran Üniversitesinin herhangi bir yasal girişimde bulunmadığı öğrenildi....

Şanlıurfa’da dolandırıcıların, Harran Üniversitesinde personel alımına yardımcı olacağı vaadiyle bazı kişileri dolandırdığı ileri sürüldü.

'Üniversitede işe alacağız' vaadiyle dolandırıcılık yapan kişilerin, kurbanlarına alınacak hizmetlinin aylık maaşının 7 bin 500 lira, büro memurunun ise maaşının 8 bin 500 lira olacağını söyledikleri öğrenildi.

KÖY OKULLARINDAKİ MÜDÜRLERİ ARACI KILMIŞLAR

Dolandırıcıların personel alımını inandırıcı kılmak için de özellikle köy okullarındaki müdürleri kullandığı belirtildi. İşe alımla ilgili müdürleri arayan dolandırıcıların özellikle müdürlerin önereceği kişileri alımda dikkate alacaklarını söyledikleri ifade edilirken, müdürlerin de dolandırıcılara inanarak duyurduğu ilanla başvuranları dolandırıcıların çok daha kolay kandırdıkları belirtildi.

Kurbanlarının kimlik bilgilerini alan dolandırıcıların onlardan para da aldıkları belirlendi. Bir süre sonra dolandırıldıklarını anlayan kurbanlar muhataplarını aradıklarında ise tehdit edildi.

ŞİKAYETLER ÜNİVERSİTEYE ULAŞTI

Dolandırıcıların kurbanı olanlar Harran Üniversitesine şikayette bulundu. Üniversitenin, kendi isimlerini kullanarak dolandırıcılık yapanlara karşı savcılıkla görüştüğü ancak herhangi bir suç duyurusunda bulunmadığı öğrenildi.

BİHA


14 Kas 2022 - 16:28 Şanliurfa- Asayiş