Şanlıurfa Tabip Odası genel başkanları için her salı günü nöbet tutacak!

Şanlıurfa Tabip Odası, TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasını protesto ederek, TTB Başkanı bırakılana kadar salı günleri 17.00 ve 21.00 saatleri arasında nöbette olacaklarını ifade etti....

ŞANLIURFA Şanlıurfa Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasını protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

Şanlıurfa Tabip Odasında düzenlen açıklamayı; Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Doktor Bulut Ezer okudu.

“MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİMİZİ BELİRTMEK İSTİYORUZ”

Ezer açıklamasında, TTB’nin hekimlik mesleğinin doğasından kaynaklanan insanı ve yaşamı savunma anlayışıyla ve anayasanın kendisine yüklediği halk sağlığını koruma görevinden dolayı da sorumluluk almaktan kaçınmadıklarını vurgu yaparak şunları kaydetti:

“TTB idam cezasının kaldırılmasından, işkencenin önlenmesine; düşünce özgürlüğünden, ekolojik yaşama kadar tüm bu faaliyetleri nedeni ile yargı kıskacına alınsa da her zaman toplumdan, insandan ve doğadan yana duruşunu sergilemiştir. İdam cezalarının kaldırılmasını ifade ettiği için yargılanan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek ve Merkez Konsey üyelerinden 40 yıl sonra barıştan yana tutumundan vazgeçmeyerek “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” dedikleri için yargılanan TTB Merkez konseyi üyeleri gibi, Şebnem hoca da insan hakları savunucusu ve bir adli tıp uzmanı olarak yıllarını işkence, kötü muameleye karşı yaşam hakkını savunarak geçirmiş bir bilim insanıdır. Yapılan tutuklama ve baskının asıl amacı toplumsal muhalefeti baskı altına almaktır. Bizler bu süreçleri yanımızda olan demokratik kitle örgütleri ve dostlarımızla aşacağımıza inanıyor ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz”.

BİHA


22 Kas 2022 - 19:08 Şanliurfa- Asayiş