Bu meslek gruplarına belge zorunluluğu geliyor

Aralarında kuaför, güzellik uzmanı, ayakkabı imalatçısı gibi mesleklerin de bulunduğu 16 meslek dalına ait çalışanlar, 1 Ocak 2023'ten itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışamayacak....

1 Ocak 2023'ten itibaren aralarında kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya ve ayakkabı imalatçısının da olduğu 16 meslekte, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacak.

2006'dan beri yeterlilik belgesi veren Kurum, iş kazaları açısından "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" gruplardaki mesleklere belge zorunluluğu getirmeyi sürdürüyor.

Belirtilen mesleklerde belgeye sahip olmayanlar, 1 Ocak 2023'te itibaren çalıştırılamayacak.

"Mesleki Eğitim Kanunu"na göre ustalık belgesi alanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge şartı aranmayacak.

Bu 16 meslekle birlikte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıftaki meslek sayısı 204'e yükselmiş olacak.

Mesleki Yeterlilik Belgesi aranacak 16 meslek şöyle:

Ayakkabı imalatçısı, kesimci (ayakkabı), saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme personeli, kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya imalatçı, mobilya döşemecisi, elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı.

BİHA


01 Ara 2022 - 18:53 Şanliurfa- Asayiş