Şanlıurfa'da kardeşi tarafından öldürülen Bahar için oturma eylemi yaptılar

TMMOB Şanlıurfa Şubesi, geçtiğimiz cumartesi günü kardeşi tarafından katledilen Bahar için basın açıklaması düzenledi. Açıklamanın ardından grup oturma eylemiyle kadın cinayetlerine dikkat çekti....

ŞANLIURFA -Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Şanlıurfa’da 3 Aralık Cumartesi günü erkek kardeşi tarafından katledilen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Yöneticisi Bahar Hezer için açıklama yaptı.

Şanlıurfa’da kadın örgütleri, Emek ve Demokrasi Platformu, TMMOB'a bağlı oda üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri İMO şube binası önünde bir araya geldi.

Odanın binasına Hezer'in fotoğrafı asıldı. "Baharın mücadelesine sahip çıkacağız" pankartı ile üzerinde “ölmek istemiyoruz”, “koruma, aklama, yargıla” , “Bahar için adalet için”, "jin, jiyan, azadî" gibi daha birçok yazılı dövizler taşındı.

Toplanan grup adına açıklamayı, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu Başkanı Elif Erdem yaptı.

Erdem’in okuduğu açıklamada, “TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Hezer, 3 Aralık Cumartesi günü güpegündüz sokak ortasında erkek kardeşi tarafından sırtından vurularak katledildi.

Şehrimizde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bir günde sokak ortasında bir kadın katledildi. Tekrar gördük ki hiçbir koruma önlemi kadınları korumak için seferber edilmiyor. Kadınların can güvenliğinden sorumlu olan siyasi iktidar sadece kendisini korumuş durumda ve e ne yazık ki 3 gündür hiçbir şekilde Şanlıurfa’daki mülki amirler ve seçilmiş yöneticilerden tek bir ses bile duymadık” dendi.

ERDEM: ACIMIZ BÜYÜK, ÜZGÜNÜZ VE KIZGINIZ!

Kadın katillerine sunulan cezasızlık politikaları kadın katillerine cesaret verdiğini ifade eden Erdem, “Bahar’ın katledilmesi; başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadın kazanımlarına karşı gelişen tahammülsüzlük ve coğrafyamızda gelişen şiddet ikliminden bağımsız ele alamayacağımız bir sonuçtur.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sokağa çıkmamız önlenirken, sokağa çıkan kadınlar şiddet uygulanarak gözaltına alınmış ama Bahar’ın katili elinde pompalı silahla sokakta yürüyebilmiştir.

Kadın cinayetlerinin bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu ve kadına yönelik şiddetin politik olduğunu biliyoruz. Bireysel silahlanmadaki artışların nasıl sonuçlandığını görüyoruz. Kadın düşmanı politikaların kadına karşı şiddetin her türünü doğurduğunu ve her gün kadınların katledildiğini görüyoruz! Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet, dijital şiddetin ve ısrarlı takiplerin her gün artarak hayatın her alanında kadınlara karşı yaygınlaştığını görüyoruz. Eril zihniyetin ortaya çıkardığı sonuçları ne yazık ki artık her gün görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ARTIK HİÇBİR KADINI KURBAN VERMEYECEĞİZ!”

Devletin tüm mekanizmaları ve tüm bireyler üzerine düşeni yapması gerektiğine vurgu yapan Erdem, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz Takılan kravatlara yapılan indirimlere tahammülümüz artık yok. Şiddetin her türlüsünün karşısında yer alacağız.

Hiçbir kadının şiddete maruz kalmaması için mücadele eden Bahar sokakta yürürken bir erkek tarafından 4 kez sırtından vurulacağını bilmiyordu. Daha önce cinayete kurban giden kadınlar da bilmiyordu.

Bahar’ın bıraktığı yerden, kadın karşıtı tüm politikalara ve eril iktidarcı zihniyete ve kadın katillerine karşı mücadelemizin büyüyerek devam edeceğini, Bahar’ın asla yalnız olmadığını, susmadığımızı, korkmadığımızı, itaat etmediğimizi, Bahar’ın katilinin en ağır cezayı alması için biz kadınların sürecin takipçisi olacağımızı, artık tek bir kadının bile cinayete kurban gitmemesi için mücadelemizin büyüyerek devam edeceğini ve asla vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

Grup açıklamanın ardından 5 dakika oturma eylemi yaparak dikkat çekti.

BİHA


06 Ara 2022 - 15:14 Şanliurfa- Asayiş