Urfa’da ekmeğe şimdilik zam yok

TMO’nun fabrikalara ucuz ekmek için verdiği buğday desteğini çektiğinin iddia edilmesinin ardından un fiyatlarında artış gözleniyor. Urfa’da ekmeklik unun çuvalı 370 liraya çıktı. Fırıncılar artan maliyetlerden dolayı ekmeğin fiyatının zamlanmasını istiyor ama Şanlıurfa Fırıncılar Odası’nın gündeminde şimdilik zam yok. Oda Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, yılbaşını işaret ederek, "Ben Urfa halkını sıkıntıya sokmam, en asgari şekilde olacak. Ben 5 lira gibi bir fiyat düşünmüyorum" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) geçtiğimiz günlerde fabrikalara ucuz ekmek için verdiği buğday desteğini çektiği iddia edildi. Bunun yansıması un fiyatlarında kendinde gösterdi.  Şanlıurfa’da un bayilerinde ekmeklik unun çuvalı 370 liradan satılıyor. Un bayileri yakın zamanda fiyatların daha da artabileceğini belirtiyor. Fırıncılar da maliyetlerin artmasından dolayı 3,5 lira olan ekmeğin ücretinin artmasını istiyor. Şanlıurfa Fırıncılar Odası’nın gündeminde ise yılsonuna kadar zam yok.

BİHA’nın görüştüğü kent merkezinde uzun yıllardır un bayiliği yapan Ali Gülhan, baklavalık unun çuvalını 420, ekmeklik unun çuvalını ise 370 liradan sattıklarını kaydetti.

GÜLHAN: YÜKSELİŞ OLACAK, KESİN

“Bu fiyatlar yılbaşından sonra yükselecek, bize gelen duyumlar öyle” diyen Gülhan, şunları söyledi:

“Unu sabit aldığımız fabrikalar var. Fiyatlarda yükseliş olacak, kesin. Bu durumdan da fırıncılar zarar görecektir. Un fiyatı yükselirse direkt ekmek fiyatı da etkileniyor. 7-8 ay önce TMO açıklama yaptı, unlar yükselmişti. 470- 480 arasına gelmişti. Fırıncılar bu duruma tepki gösterince TMO un fiyatlarının tekrardan düştüğünü açıkladı. Fırıncılar çok zorlandı o dönemde.”

“TEMENNİMİZ YÜKSELMEMESİ”

Fırın sahiplerinin önceden un aldıklarında çok yüklü miktarda aldıklarını belirten Gülhan, “Bizden 70-80 torba un istiyorlardı eskiden, şimdi ise 30 torbaya düştü. Parası yetmiyor, naspın! Çoğu fırın da artan maliyetlerden dolayı kapattı zaten. Kendine bir şey kalmıyor. Yükselişe biz karşıyız, biz istemiyoruz. Fırıncılar da çok zorlanır. Un yükselip ekmek fiyatı 4,5-5 lira olursa fakir fukara perişan olur. Bizim temennimiz yükselmemesi” diye konuştu.

KARAATLI: EN ASGARİ ŞEKİLDE OLACAK

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, un fiyatlarındaki dalgalanmaya rağmen yakın zamanda ekmeğe zammın gündemlerinde olmadığını söyledi.

Şu anda 36 ilde ekmeğin 5 liradan satıldığına dikkati çeken Karaatlı, kendilerinin ekmeğin 5 lira olması için bir başvuruda bulunmadıklarını söyledi. Artan maliyetler karşısında fırıncıların zam talebinin değerlendirileceğini vurgulayan Karaatlı, yılbaşını işaret etti. Karaatlı, şunları söyledi:

“Asgari ücret artacak. Artma illaki yansıyacak ama 5 lira olarak değil. Biz değerlendireceğiz, şu anda zaman var. Gündemimizde zam yok. Fırıncıların zam talebi var tabii. Odun fiyatlarında bir hayli artış oldu. Somun fırınları, unlu mamuller… bunlar artış için bizi sıkıştırıyorlar. Fırıncılar ekmeğin 5 liraya yükselmesini talep ediyor. Ama ben 5 lira yapmam. Hesabını yapıp değerlendireceğim. Asgari ücretin ne olacağı belli değil. Sigorta birimlerinin ne olacağı belli değil. Çevre illerde ekmek 4,5-5 lira. Ben Urfa halkını sıkıntıya sokmam, en asgari şekilde olacak. Ben 5 lira gibi bir fiyat düşünmüyorum.”

TMO'DAN YALANLAMA

TMO’dan yapılan açıklamada, ülke genelinde un fabrikalarına uygun fiyatlı buğday teslimatının sürdüğü kaydedildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz genelinde kurumumuz ile un fabrikaları arasında taahhüt kapsamında
( 50 kğ lık un Çuvalı adet fiyatı en fazla 325 tl) ye satılacağını taahhüt veren firmalara  uygun fiyatlı ekmeklik buğday teslimat programımız devam etmektedir.
Bu kapsamda Şanlıurfa’da faaliyet gösteren un fabrikalarına da Başmüdürlüğümüzce tahsis ve teslimat işlemleri yapılmaktadır. İlgili un fabrikalarının ekmeklik un satışları sürekli olarak  kurumumuzca ve Ticaret Bakanlığınca kontrol edilmektedir”.

BİHA

 

07 Ara 2022 - 10:13 Şanliurfa- Asayiş