Kasımda 30 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun her ay hazırladığı verilere göre, Kasım ayında 30 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 21 kadının şüpheli ölümü ise aydınlatılamadı. Şanlıurfa’da kasımda kadın cinayeti yaşanmaması sevindirse de 26 yaşındaki Bahar Hezer’in 3 Aralık’ta kardeşi tarafından...

KadınCinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP), her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberleri ve doğrudan kendilerine gelen başvuruları derleyerek ortaya koyduğu raporun, 2022 Kasım ayı verileri yayınlandı.

Rapora göre 2022 yılının Kasım ayında 30 kadın cinayeti işlendi, 21 kadınşüphelibir şekilde ölü bulundu.

KCDP’nin raporuna göre, öldürülen 30 kadından 9’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü. 21’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi.

Raporda, “21 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur” ifadesi yer aldı.

Kasımda 7 kadın cinayetiyle İstanbul’un başı çektiği listede Şanlıurfa’da yer almadı. Şanlıurfa’da kasımda herhangi bir cinayet yaşanmaması sevindirse de Şanlıurfa, aralık başında Bahar Hezer cinayetiyle ulusal medyada bir kez daha gündem oldu.

Karaköprü’de3 Aralık’ta,Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yekta Hezer (24), yolda yürüyen ablası İnşaat Mühendisi Bahar Hezer'i (26)pompalı tüfekle vurarak öldürmüştü. Polis tarafından yakalan kardeş katili, pişman olmadığını ifade etmişti.

11 ayda 308 kadın öldürüldü

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerle ortaya koyduğuErkek Şiddeti Çetelesi‘ne göre ise 2022’nin ilk on bir ayında erkekler, 308 kadını öldürdü, 140 kadını taciz etti, 209 çocuğu istismar etti, 728 kadına şiddet uyguladı, 26 kadına tecavüz etti.

Erkekleren az 386 kadını seks işçiliğine zorladı.

2022’nin ilk on bir ayında 171 kadının ölümü basına“şüpheli”olarak yansırken, erkekler, yılın ilk on bir ayında en az36 çocuğu öldürdü.

BİHA09 Ara 2022 - 10:13 Şanliurfa- Asayiş