Şanlıurfa Tabip Odası’ndan açıklama!

Şanlıurfa Tabip Odası, son dönemde kendi meslek örgütlerine yönelik artan baskılara ilişkin basın açıklaması yaparak, “TTB, kimlerin iktidarda olduğuna bakmadan, tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de hekimler için hekimlerle birlikte mücadelesine devam edecektir. Hekimler susmaz, TTB susturul...

Şanlıurfa Tabip Odası, son dönemde kendi meslek örgütlerine yönelik artan baskılara ilişkin basın açıklaması yaptı. Oda binasında yapılan açıklamaya Şanlıurfa Tabip Odası üyeleri ve Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı.

Açıklamayı grup adına Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut Ezer yaptı.

Ezer, halk sağlığını önceleyen çalışmalar nedeniyle iktidarlarla ters düştüklerini ifade ederek, “Bu nedenle TTB, onların hedefinde olmuş ve olmaya da devam etmektedir. COVID-19 salgınında olduğu gibi bilimsel bilgiyi, her daim şeffaf bir şekildetoplumla paylaşmamız, hekimlerin yaşadığı,şiddete ve mobbingekarşı sesimizi yükseltmemiz,hekimlerin emeğinive sözünü meydanlara taşıyarak insanca yaşama ve çalışma koşullarını savunmamız ve sağlıkta yaratılan çöküşü gün yüzüne çıkarmamızın da son dönem iktidarın bizleri hedef almasında asıl nedenlerden olduğunu, hem hekimler hem de kamuoyu açıkça görmektedir.” şeklinde konuştu.

EZER: TTB DOĞRUYU SÖYLEMEKTEN VAZGEÇMEYECEKTİR

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın tutukluluğunu hatırlatan Ezer, şunları kaydetti:

“Son dönemde TTB Merkez Konseyi Başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı üzerinden başlatılan algı yönetiminin, asıl hedefi de iktidarın son yaptığı açıklamalarla açıkça ortaya konmuştur. Hedefleri, tüm meslek birliklerinin, kendilerinin istediği şekilde hareket etmesi ya da etkisizleştirilmesidir. Bunu, her birlik için, ayrı yöntemler ortaya koyarak yürüttüklerini, açıkladıkları çalışmalarda, bir kez daha görmekteyiz. Ancak bilinmelidir ki; TTB hangi iktidar olursa olsun, toplumun yararı için doğruyu söylemekten asla vazgeçmemiştir/ vazgeçmeyecektir. Binlerce yıllık hekimlik değerlerimize dayanan Hekimlik Andımızda, topluma söz verdiğimiz gibi; ‘Tehdit ediliyor olsak bile, tıbbi bilgimizi, insan haklarını ve bireysel özgürlükleri çiğnemek için kullanmayacağız.’ İktidar çevreleri ülkemizde halkın sağlığının en önemli savunucusunun TTB olduğunu çok iyi bilmektedir. TTB’yi etkisizleştirmeye, mümkünse tamamen susturmaya yeltenmeleri; siyasal, sosyal ve sağlık alanı başta olmak üzere, hayatın tüm alanında sürdürdükleri halkın sağlığına zararlı politikaları daha da artırmaktan başka amaç taşımamaktadır.”

EZER: HEKİMLER SUSMAZ, TTB SUSTURULAMAZ

Türk Tabipleri Birliği Yasası’nda bir değişiklik yapılacaksa, ancak TTB ve tabip odalarının gücünü artıran, yetkilerini genişleten, mesleki bağımsızlığın önündeki engelleri kaldıran bir şekilde olması gerektiğini ifade eden Ezer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu değişiklik TTB, tabip odaları ve hekimlerin katılımıyla yapılmalıdır. Bunun haricinde yapılacak hiçbir müdahaleyi kabul etmediğimizi, bir kez daha ifade ediyoruz. Halkın sağlığı, hekimlerin hakları, toplum yararı için kılını kıpırdatmayanların, TTB’nin ve meslek örgütlerinin yasaları için; tek bir söz söylemeye hakları yoktur. Biz topluma ve hekimlere, onların sağlığını, emeğini korumak için söz verdik. Dün olduğu gibi bugün de, hiçbir iktidar bize geri adım attıramayacak. TTB, kimlerin iktidarda olduğuna bakmadan, tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün dehekimler için hekimlerle birliktemücadelesine devam edecektir. Hekimler susmaz, TTB susturulamaz”

BİHA


13 Ara 2022 - 18:58 Şanliurfa- Asayiş