Urfa dahil 14 ilde dolandırıcılık operasyonu

Mersin merkezli Şanlıurfa dahil 14 şehirde, yüksek kazanç vaadiyle dolandırıcılık yaptığı tespit edilen 88 şüphelinin yakalanması için operasyon düzenlendi....

İl Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kendilerini kripto para borsası yatırım uzmanı olarak tanıtıp, yüksek kazanç vaadinde bulunup, hackledikleri sosyal medya hesapları üzerinden dolandırıcılık yapan şebekeyi, teknik ve fiziki takip sonrası deşifre etti.

Ekipler, şüphelilerin 50 milyon kişiye ait kimlik bilgilerini ele geçirdiklerini, 10 bin kişiye ait GSM hat bilgileri üzerinde oynama yaptıklarını, kimlik kartları, geçici kimlik belgeleri, banka İBAN, banka kart bilgilerini elde ettiği, bu bilgileri bilişim sistemi aracılığı ile 'dolandırıcılık' ve 'hırsızlık' suçlarında kullandıklarını tespit etti.

Operasyon kapsamında şebeke üyesi oldukları iddia edilen 88 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Ekipler; sabah saatlerinde Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Bingöl, Antalya, Konya, İstanbul, Malatya, Bursa ve Van'da belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Eş zamanlı baskınlarda çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.

BİHA


14 Ara 2022 - 10:34 Şanliurfa- Asayiş