Trambüsler Şanlıurfa sokaklarında test sürüşünde

Yerli ve milli teknolojiyle donatılan sıfır emisyona sahip trambüsler Şanlıurfa sokaklarında test sürüşüne çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül trambüslerin yakın zamanda Şanlıurfa sokaklarında hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

"Türkiye'nin ilk yerli ve milli yüksek teknoloji bataryalı trambüs"ü Şanlıurfa sokaklarında test sürüşüne çıktı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişimleriyle Şanlıurfa’ya kazandırılan trambüsleri gören vatandaşların el sallayarak sevinçleri gözlerden kaçmadı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi için özel üretilen 12 araçlık filo tasarımı ve üretimi yüzde 100 Türk mühendisliği imzası taşıyan ve katener hattına bağlı kalmadan bataryasıyla azami 50 kilometre menzile ulaşabilen yolcu taşıyan trambüsler Şanlıurfa’ya gelmeye başladı.

Şanlıurfa’da belirlenen güzergâhta test sürüşüne başlayan trambüslerin tamamı geldiğinde belirlenen ring hatlardaki körüklü otobüslerin yerine yeni nesil yerli ve milli sıfır emisyona sahip trambüsler hizmet verecek.

Toplam 160 kişinin seyahat edebileceği trambüslerin günlük yolcu taşıma kapasitesi 95 Bin, oturan yolcu kapasitesi ise yüzde 32 olurken araç üstü akıllı yazılım sayesinde güvenlik ve araç bakım periyotları uzaktan takip edilecek.

 Hem zamandan hem yakıttan hem de bakım masrafından tasarruf edilecek Trambüsler dizel araçlara göre bir günde yüzde 40'a varan yakıt tasarrufu sağlayacak.

 BEYAZGÜL: TRAMBÜSLER ŞANLIURFA’MIZA HAYIRLI OLSUN

Şanlıurfa’ya gelen trambüslerin test sürüşüne katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül tarihin sıfır noktasında sıfır emisyonlu yerli ve milli trambüsler görev yapmaya başlayacak dedi.

 

Başkan Beyazgül, “Trambüsümüzün ilk deneme test sürüşüne katıldık. Şanlıurfa Cadde ve sokaklarında bir tur attık. Tarihin başlangıç noktası olan bu şehirde sıfır emisyona sahip trambüslerimiz geleceğin ulaşım araçlarıdır. Bu trambüslerle şehrimizde ayrı bir güzellik oluşacak. Ulaşıma ayrı bir katkı sağlayacak. Trambüslerimiz artık burada göreve başladı. Ve Şanlıurfa’ya da çok yakıştı. İlk olarak iki trambüsümüz şehrimize geldi. Diğer trambüsler de geldiği takdirde 12 trambüsümüzü belirlenen ring hattında hizmete sunacağız. Eski Urfa bölgesindeki ring hattında görevlendirdiğimiz körüklü otobüslerin yerine bu trambüsleri hizmete sunacağız. Şanlıurfa’mıza hayırlı uğurlu olsun. İnşallah daha nice güzellikleri şehrimize kazandırmaya devam edeceğiz. Bundan önce de Abide kavşağımızın açılışını yaptık. Birçok hizmeti Şanlıurfa’ya kazandırdık.

 

Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Şanlıurfa’da bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Bu modern trambüslerimiz Şanlıurfa’mıza ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e test sürüşü sırasında İlçe Belediye Başkanları, MKYK üyesi Vidan Polat, AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Bayuk, Meclis Başkanvekili Ahmet Kaytan ve meclis üyeleri de eşlik etti.

 

Trambüs içerisinde değerlendirmelerde bulunan ilçe belediye başkanları ve test sürüşüne katılan davetliler Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile Şanlıurfa’nın çağ atladığını ve kente önemli yatırımların kazandırıldığını belirterek teşekkür ettiler.

 GAZETE İPEKYOL

 

 

 

 

 

 

16 Ara 2022 - 09:19 Şanliurfa- Özel Haber