Sağlık-Sen Urfa Başkanı Yabir’den yüzde 2’lik baraj açıklaması!

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir, AK Parti’nin yüzde 2 barajını geçen sendikaların toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanması gerekçesiyle Meclis’e sunduğu kanun teklifinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Komisyondan geçip uygulamaya başlanacak yüzde 2 baraj olayı geç kalın...

AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilen kanun teklifine göre, yüzde 2 barajını geçen memur sendikaları toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın geçtiğimiz temmuz ayında açıkladığı sendika üye sayıları dikkate alındığında bazı memurlar bu durumdan etkilenecek.

Memur sendikalarının bazıları Meclis’e getirilen düzenlemenin ikramiye hakkının ihlali ile sendikalaşma ve sendika seçme özgürlüğüne engel getireceğini iddia ediyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir ise düzenlemenin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

BİHA'ya konuşan Yabir, düzenlemenin örgütlenme önünde bir engel olmasının söz konusu olmayacağını ifade ederek, “Bugün Türkiye'de sadece sağlık alanında sayıları 70'e yaklaşan sendika mevcut. Memur-Sen kazanımı olan toplu sözleşme ikramiyesi miktarında ki artış sonrası sendika sayının artmış olması, işin ticari amaçla yapılma eğiliminde olduğunun en büyük göstergesi olduğunu üzülerek ifade etmek isterim. Bu düzenlemenin örgütlenme önünde bir engel olması söz konusu değildir. “ şeklinde konuştu.

YABİR: KAZANIMLARIN TEK ADRESİ OLAN SAĞLIK-SEN MÜCADELE EDECEK

“Etliye sütlüye karışmadan herkes aynı şekilde her kazanımdan faydalanabilecek.” diyen Yabir, şunları kaydetti:

“Memur sendikaları işçi sendikalarının kuruluş ve mücadele bakımından yaklaşık 55 yıl gerisinden geliyor ve sürekli sahada bir kıyaslama yapılıyorken işçilerde yetkili olan sendikaya üye iseniz toplu sözleşme haklarından yararlanıyor, değilseniz ancak yetkili sendikaya dayanışma aidatı ödeyerek bu hakları elde edebiliyorsunuz. Kazanımların tek adresi olan Sağlık-Sen mücadele edecek. Hiçbir etliye sütlüye karışmadan herkes aynı şekilde her kazanımdan faydalanabilecek. Memur sendikaları için kısaca durumun özeti budur.”

“DÜZENLEMENİN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİ BEKLENTİMİZDİR”

Yabir, düzenlemenin geç kalınmış bir karar olduğunu ve daha da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Komisyondan geçip uygulamaya başlanacak yüzde 2 baraj olayı geç bile kalınmış ama güzel bir başlangıç olacaktır. Emek verip mücadele edenler ile işi sadece muhalefet, dedikodu ve ticaret olarak yapanların ayrışması yerinde bir karardır. Bunun daha da geliştirilmesi de beklentimizdir.” diye konuştu.

BİHA


16 Ara 2022 - 19:49 Şanliurfa- Asayiş