Bakan Koca'dan ilaç açıklaması: İlaç temininde sorun çözülüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç teminindeki sorunu çözmek için adımlar attıklarını ve problemlerin yakında giderileceğini kaydetti....

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç temininde yaşanan sorunlarla ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İlaç teminindeki zorluğa karşı, üreticiler için yeni kur düzenlemesi,az bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulması veilaç hammadde alımını güvenilir şartlara kavuşturulması şeklinde 3 adım attıklarını belirten Fahrettin Koca, şunları ifade etti:

"Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz.İlaç temininde yaşanan zorluğu birlikte giderene dek, piyasada halen az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik. Kararımıza saygıları için, ilaç üreticilerimize teşekkür ederim. İlaçta sorun çözülüyor. Temininde zorluk yaşanan ilaçların üretimini artırmak üzere, ilaç üreticileriyle anlaşmaya vardık. Bazı ilaçların temininde zorluk, yurtdışı kaynaklı hammadde sorunundan kaynaklanıyor. İlaç şirketlerimiz, hammadde alımı için harekete geçmeye hazır.İlaç temininde yer yer yaşanan zorluklar bir anda aşılmayacak. Ürün dağıtımı, eczane raflarına konması az da olsa elbette zaman alacak. Doğal olarak, üretimin artması da. Hastalarımızın içi rahat olsun."

BİHA


18 Ara 2022 - 09:58 Şanliurfa- Asayiş