Coşkun: Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı, diğer sabit gelirliler de korunmalıdır

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, asgari ücretin açıklanmasının ardından çağrıda bulunarak,"Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı, diğer sabit gelirliler de korunmalıdır" ifadesini kullandı....

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen)ŞanlıurfaİlBaşkanıİbrahim Coşkun, 2023 yılı asgari ücret rakamının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Coşkun, asgari ücretteki artış, enflasyon gerçeğinin dikkate alındığının göstergesi olduğunu kaydetti.

Coşkun, özellikleAralık2021 ve Ocak 2022'deki yüksek enflasyon oranlarının, sabit gelirlilerin alım gücünü düşürdüğü ifade ederek, devletin, sabit gelirlileri korumaya yönelik birçok mekanizmayı işleme aldığı, vergi muafiyetleri ve ilave iyileştirmeler sağladığını aktardı.

Gelir vergisi tutarlarında muafiyet düzenlemesinin başta kamu görevlileri olmak üzere bütün sabit gelirliler açısından memnuniyet ürettiğini vurgulayan Coşkun, şunları kaydetti:

“Diğer taraftan, emek tarafında enflasyon kaynaklı oluşan kayıp, gelir dağılımında adaleti de olumsuz yönde etkileyerek gelirler arası dengesizliğe sebep olmuştur. Gelirleri artırma yönünde alınacak karar, reel gelirin artışını sağlayacak geçmiş dönem oluşan kayıpları telafi edecek mahiyette olmalıdır. Nitekim önemli olan rakamsal artışların değil, alım gücünü artıran ve fiyat istikrarının sağlandığı bir piyasa ortamı oluşturmaktır.Bu çerçevede, 2023 Ocak ayında da kamu görevlilerimize yönelik ilave iyileştirmeler yapılmalı, süreç yetkili konfederasyonun katılımıyla olmalı, kayıpları telafi eden bir sonuç ortaya çıkmalıdır.”

COŞKUN: SABİT GELİRLİLERİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Coşkun, 6. Dönem Toplu Sözleşmede, ek gösterge ve sözleşmeli personele kadro’ başta olmak üzere 92 yeni kazanım elde edildiğini belirterek, sürecin devamında yaşanan ekonomik gelişmelerin, kamu görevlileri başta olmak üzere sabit gelirlileri olumsuz etkilediğini vurguladı.

Coşkun, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Toplu Sözleşmede hüküm altına alınan ve bütün kamu görevlilerini kapsayan yönüyle hayata geçirilen ek gösterge düzenlemesinde giderilmesi gereken eksikliklerin zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi düzenlemesinin de ivedi olarak ve kapsamı genişletilerek yasal zemine kavuşturulmalıdır. Bu çerçevede kamu görevlileri için de Toplu Sözleşme kazanımlarımızı ve çalışma hayatına yönelik atılacak adımları gölgelemeyecek alım gücünü artıracak, kayıpları telafi edecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak ilave düzenlemeler hayata geçirilmelidir.”

BİHA


22 Ara 2022 - 15:56 Şanliurfa- Asayiş